سوالات محوری خواستگاری

سوالات محوری خواستگاری


در جلسه خواستگاری نه تنها در طرح سوالات باید تامل کنیم بلکه در پاسخ هم باید دقت بیشتری داشته باشیم تا زندگی مشترک موفق‌تری در انتظارمان باشدیکی از اتفاق‌های مهم که باعث تغییر مسیر زندگی هر فردی می‌شود، مراسم خواستگاری است که افراد احتمالا تجربه زیادی هم در آن ندارند. مراسمی که اگر هدفمند باشد، می‌توان از آن اطلاعات زیادی به دست آورد ،هرچند معمولا افراد به شناخت دقیق و کامل نمی‌رسند و اصلا نباید توقع چنین اتفاقی را داشت. گاهی اوقات اشتباه‌های رایج ولی ناخواسته در شب خواستگاری، آسیب‌های زیادی را در طول زندگی مشترک به همراه خواهد داشت . به همین دلیل بهتر است اهمیت چنین مراسمی با اطلاعات کافی درباره آن، در اختیار جوانان قرار بگیرد. طرح سوال، یکی از مهم ترین مسائلی است که دختران و پسران باید در جلسه خواستگاری مد نظر داشته باشند و مهم‌تر از آن پاسخ‌های با تفکر و تامل است. در ادامه نکاتی در همین باره مطرح می‌شود تا دخترها و پسرهای دم‌بخت با آگاهی بیشتری در این جلسه حاضر شوند و بیشترین بهره را از آن ببرند.
مسلسل‌وار سوالات یا جواب‌های مبهم را مطرح نکنید

 


به عنوان مثال، مهم ترین و رایج‌ترین سوالی که در جلسه خواستگاری مطرح می‌شود، این است که هدف شما از ازدواج چیست؟ و معمولا بیشتر جواب‌ها درباره رسیدن به آرامش است. البته از نظر ما هم رسیدن به آرامش، بهترین و کامل‌ترین جواب به این سوال است ولی نکته مهم این است که چرا زوج‌ها پس از شروع زندگی مشترک و به اصطلاح زمانی که زیر یک سقف می‌روند، به طور کلی این هدف مهم را نه تنها فراموش می کنند بلکه در صدد سلب آن از خود یا همسرشان بر می‌آیند ؟جواب‌های بسیاری را می‌توان ارائه داد ولی هدفم از نوشتن این مطالب این است که پی ببریم نه تنها در طرح سوالات باید تامل کنیم بلکه در پاسخ هم باید دقت بیشتری داشته باشیم. بعد از این مثال، متوجه شدیم همان‌طور که سوالات مهم هستند، پاسخ‌ها هم اهمیت دارند و نباید دختران یا پسران در مراسم خواستگاری مسلسل‌وار سوالاتی را طرح کنند که جواب‌ شان مبهم است و پاسخ درستی نمی‌توان به آن ‌ها داد.

 


از برنامه ها برای موفق شدن در آینده نپرسید

 


مهم است بدانیم سوالات باید به گونه‌ای مطرح شوند که پاسخ دهنده مجبور نباشد ویژگی‌های مثبت خود را نشان دهد و به جای این که خود واقعی‌اش را به تصویر بکشد، تصویری از آن‌چه را که دوست دارد ، ارائه بدهد یعنی خود آرمانی‌اش را به نمایش بگذارد. به عنوان مثال، برنامه شما برای رسیدن به موفقیت در آینده چیست؟، از این قبیل پرسش‌هاست. این گونه سوالات معمولا جواب‌هایی دارند که پاسخ آن‌ها همراه با خیال پردازی است.

 


شوخی در جلسه خواستگاری نداریم

 


بعضی از افراد شوخ طبع هستند و سوال‌های آن‌ها گاهی به صورت مزاح و شوخی بیان و در مقابل همان گونه هم پاسخ داده می‌شود ،در صورتی که در جواب گاهی نشانه‌های بسیار مهمی از شخصیت طرف مقابل وجود دارد که باید جدی گرفته شود و چون با لحن شوخی بیان شده، بی‌اهمیت جلوه داده می‌شود. در بیشتر ازدواج‌های ناموفق، نشانه‌های هشدار دهنده از همان ابتدا قابل مشاهده هستند ولی به دلایلی از جمله شوخ‌طبعی مورد توجه واقع نمی‌شوند.

 


در طرح سوال، خساست به خرج ندهید

 


اشتباه رایج دیگر این است که دختر و پسر، همه سوال‌هایشان را از یکدیگر نمی‌پرسند. بعضی دخترها و پسرها به دلایل مختلفی از طرح همه سوالات‌شان اجتناب می‌کنند زیرا نمی خواهند صفات منفی از طرف مقابل‌شان بشنوند که مانع از پیشرفت مراسم به سمت ازدواج می‌شود یا به تبع آن باید خودشان هم به همین سوال پاسخ دهند که صفات منفی خودشان هم آشکار می‌شود.

 


درباره اعتقادات و باورها هم سوال کنید

 


همچنین دیگر اشتباه رایج، ترس از طرح سوال‌هایی است که باورها و ارزش‌های خود یا طرف مقابل را به چالش بکشد و به دلیل این که نمی‌خواهند با طرف مقابل وارد چالش شوند ،از طرح سوال‌هایی که در جواب، باور و ارزش‌های خود را زیر سوال می‌برند، سر باز می‌زنند و سوال را به گونه‌ای مطرح می کنند که یا نیاز به توضیح کامل نباشد یا سوال، با دو کلمه کوتاه بله و خیر ،پاسخ داده ‌شود. نیاز به توضیح است که باورها و ارزش‌های هر فرد، اعتقادات او هستند که برای درک محیط پیرامون یا ارتباط با دیگران از آن‌ها کمک می‌گیرد. منابع باورها عبارت اند از: سنت، خانواده، فرهنگ و مذهب هر فرد. باید بدانیم که نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم دیگران باورهای مشابه با باورهای ما داشته باشند ولی می‌توانیم در جلسات خواستگاری، باورها و ارزش‌ها را به صورت معیار و سوال‌های مهم در باره سنت‌ها، خانواده ، فرهنگ و مذهب در اولویت سوال‌های مطرح شده قرار دهیم.

 


ازدواج موفق یعنی رشد بیشتر و آسیب کمتر

 


در این جا خوشحالم با جوانی هم صحبت هستم که به موضوع ازدواج و تغییر مسیر خود به سمت موفقیت و رشد اهمیت می‌دهد و می‌خواهد زندگی خود را با چشمانی باز و اطلاعات و آگاهی کافی بنا کند. همه ما انسان‌ها، کامل و همه‌چیز دان نیستیم و نیاز است گاهی در مسیری که پیش رو داریم، از افراد متخصص مشورت بخواهیم، به خصوص انتخاب همسر که یکی از اساسی ترین و مهم ترین انتخاب‌های هر فرد در دوران زندگی است و کسانی که بتوانند شریک زندگی خود را به خوبی و بر اساس دانش و آگاهی انتخاب کنند ،سرنوشت و آینده خوبی خواهند داشت و مسیر پرپیچ و خم زندگی را در کنار فردی خواهند گذراند که چون نقاط اشتراک زیادی با هم دارند، رشد بیشتر و آسیب کمتری را متحمل خواهند شد.

 

مطلب مرتبط بیشتر بخوانید: سوالات مهم خواستگاری

این مطلب در تاریخ چهارشنبه 19 اسفند 1399منتشر شده است

اشتراک گذاری مطلب
فیسبوک توییتر تلگرام
امتیاز:4.7
دسته بندی
مطالب قبل از ازدواج
تعداد بازدید
2798

نظر شما در مورد مطلب سوالات محوری خواستگاری چیستبازی شهر عشق
کانال تنظیم خانواده


بخش مشاوره و پرسش و پاسخ


شناسه کاربری 

رمز عبور             


   عضویت در سایت

دسته بندی مطالب


خدمات عمومی


 

در مورد ایدز بیشتر بدانیم

معرفی و دانلود کتاب

مطالب سایت جهت موبایل

بررسی وضعیت تناسب اندام

تخمین زمان زایمان
دیدگاه پسران نسبت به خواستگاری دختر از پسر
دیدگاه پسران نسبت به خواستگاری دختر از پسر

نکات مهم برای دختران هنگام ازدواج
نکات مهم برای دختران هنگام ازدواج

ادرار کردن حین رابطه جنسی
ادرار کردن حین رابطه جنسی

چطور بچه دار شویم ( روش های زود حامله شدن )
چطور بچه دار شویم ( روش های زود حامله شدن )

شاد ترین کشورهای دنیا و علت شادی آنها
شاد ترین کشورهای دنیا و علت شادی آنها

رواج پیر دختری و پیر پسری
رواج پیر دختری و پیر پسری


کانال سایت تنظیم خانواده در تلگرام

بازی شهر عشق

 افراد آنلاین :

32963

بازدید امروز:

36000

بازدید دیروز:

258690151

آمار کل:

مشاوره ازدواج و مشاوره زناشویی تنظیم خانواده ،کلیه حقوق مادی و معنوی مروبط به مطالب اختصاصی ثبت شده و ترجمه شده در این سایت برای پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانواده محفوظ است.

دنبال کردن تنظیم خانواده صفحه فیسبوک سایت تنظیم خانواده صفحه توئیتر سایت تنظیم خانوادهگروه تنظیم خانواده در تلگرام