تاثیر سایز سینه در شیردهی

تاثیر سایز سینه در شیردهی

از نظر آناتومیک در هر سینه 15 تا 20 لوب(غدد شیردهی) وجود دارد که باعث می­شود سایز سینه­ها با هم متفاوت باشند. کوچک و بزرگ بودن سینه مادر در میزان شیر او تاثیری ندارد. ممکن است مادری  سایز سینه­اش کوچک باشد ولی نوزادش به خوبی وزن‌گیری ­کند و شیر بخورد.

در طول دوران شیردهی ممکن است یک سینه ترشح داشته باشد یا مادر شاغل باشد و در خانه نباشد در این صورت می­تواند شیر خود را بدوشد و بعدا با قاشق به نوزاد بدهد. شیر مادر را تا 6 ساعت می­توان در دمای اتاق نگهداری کرد. همچنین شیر را در یخچال تا 2 روز و در جایخی تا 3 هفته و در فریزر تا 3 ماه می­توان نگه داشت. برای مادرانی که شاغل هستند این روش بسیار مناسب است. مادران شاغل می­توانند خودشان شیرشان را بدوشند یا این‌که با استفاده از دستگاه شیر را بدوشند.

روش صحیح شیر دادن

اولین ساعاتی که نوزاد به دنیا می­آید مادر باید سینه خود را به روش صحیح در دهان نوزاد قرار دهد و بهتر است شیردهی همان ساعات و دقایق اولیه توسط مادر صورت گیرد. ممکن است 3 روز طول بکشد تا اثرات هورمونی بارداری که باعث سرکوب شیردهی می­شود از بدن مادر پاک شود ولی در طول این مدت همان مقدار شیری که مادر به نوزاد می­دهد برای نوزاد کافی است.کفایت زمان شیردهی زمانی مشخص می­شود که نوزاد ادرار خوبی داشته باشد. او در طول روز باید 6 یا 7 بار ادرارکند. بیشترین مشکلی که مادران با آن مواجه می­شوند زخم شدن نوک سینه هنگام شیردهی است. این مشکل نشان می­دهد مادر روش صحیح شیردهی را نمی­داند. هاله قهوه­ای رنگ نوک سینه باید کامل در دهان نوزاد قرار گیرد. لب بالای نوزاد به داخل و لب پایین نوزاد به بیرون برگشته باشد و صدای مکیدن شیر توسط نوزاد نباید شنیده شود. مادر باید 4 انگشت دست خود را زیر سینه قرار دهد و انگشت شست را در بالا به طوری که روی سینه را بگیرد و جلوی بینی نوزاد را آزاد بگذارد. انگشت شست نقش اهرم را زیر آرواره نوزاد دارد و نوزاد را تحریک می­کند شیر بخورد. هنگام شیردادن به نوزاد مادر باید تمام حواسش به نوزاد باشد. صورت مادر باید به سمت صورت نوزاد باشد.این نکته بسیار مهم است.

شیر دادن از یک سینه

بیشتر نوزادان فقط از یک سینه شیر می­خورند و وقتی مادر سینه مقابل را امتحان می­کند از شیر خوردن سر باز می­زنند که دلیل آن می­تواند تفاوت در نوک سینه­ها یا اشکالاتی در تکنیک شیر دادن باشد. بهتر است مادر سعی کند از هر دو سینه به نوزاد شیر دهد و هر بار از یک سینه شیردهی انجام شود. مادر نقش مهمی در عادت شیرخوردن نوزاد دارد. این عادت که نوزاد از کدام سینه شیر بخورد کاملا به عملکرد مادر بستگی دارد. ممکن است مادری راست دست باشد و عادت داشته باشد از سینه راست شیر دهد یا بالعکس. مادر باید سعی کند از همان روز اول از هر دو سینه شیر بدهد. قسمت اول شیر آبکی است و برای رفع عطش نوزاد مناسب است. انتهای شیر هم غلیظ­تر است و یک مقدار کالری و چربی بیشتری دارد.

ترک سینه

ترك خوردگي نوك پستان هنگام شروع دوران شيردهي شايع است. معمولا ترک نوک پستان بعد از زایمان، در هفته اول یا دوم شیردهی به وجود می‌آید. اگر مادری با این مشکل مواجه شد  نحوه شیردهی او غلط است. مادر می­تواند هر بار با چربی شیر دور سینه را آغشته کند. این بهترین محلول و چربی است که می­توان برای چرب کردن پوست سینه استفاده کرد. نحوه شیردهی مادر باید اصلاح شود تا شقاق سینه به وجود نیاید.

بعضی از مادران نوک سینه­شان به سمت داخل است. به این مادران توصیه می­شود از سرشیشه استفاده کنند. آن‌ها می­توانند قبل از مکیدن و خوردن شیر نوزاد نوک سینه خود را به سمت بیرون فشار دهند یا حتی با ماساژ سینه نوک را پیدا کنند. سر شیشه برای سینه­هایی که سرشان به سمت داخل است و سینه­هایی که شقاق دارند، مناسب است.

تاثیر استرس بر شیر مادر

استرس به تنهایی باعث کاهش تولید شیر نمی­شود ولی ممکن است محیط نامناسبی را برای شیردهی ایجاد کند. مسائل روحی مادر وآمادگی کامل مادر برای شیردادن به نوزاد بسیار مهم است. اولین تماس پوستی مادر و نوزاد اهمیت زیادی دارد.

نداشتن اضطراب و استرس برای مادری­که شیر می­دهد خیلی مهم است. مادر باید آرامش روحی داشته باشد تا بتواند به شیردهی نوزاد خود ادامه دهد. اکثریت مادران توانایی شیردادن به نوزاد را دارند. در این میان مسائل روحی و به خصوص حمایت پدر خانواده اهمیت زیادی دارد. اگر فردی بعد از زایمان به افسردگی مبتلا شود باید حتما به پزشک متخصص مراجعه کند. بر اساس شدت بیماری، درمان­های خاص صورت می­گیرد.

این ها فهرستی از دلایل احتمالی عدم تمایل چند روزه کودک به خوردن شیر مادر است:

1- غذاهای جدید یا سایر تغییرات در رژیم غذایی مادر که ممکن است باعث تغییر طعم شیر مادر شود.

2-  دندان درآوردن کودک و حساس ‌شدن لثه‌های او که باعث می‌ شود مکیدن شیر مادر برایش دردناک شود.

3-   ممکن است شما دچار استرس باشید و نوزاد متوجه این حالت روانی شما ‌شود .

4-   شیوه شیردادن‌‌تان را تغییر داده‌اید.

5-  ورزش منظم و در حد متعادل مانعی برای شیردهی مادر محسوب نمی‌‌شود، اما گاهی دیده می‌شود که پس از فعالیت بدنی شدید و ورزش مادر شیرده، به علت ورود اسید لاکتیک به شیر، طعم تلخ در شیر ایجاد می‌‌شود.

6-  به گاز گرفتن اتفاقی نوزاد با صدای بلند واکنش نشان داده‌‌اید و او را ترسانده‌‌اید.

7-  عطر یا دئودورانت‌‌تان را تغییر داده‌‌اید و نوزاد متوجه تغییر بوی‌ شما شده است.

8-  ممکن است نوزاد شما دچار عفونت گوش شده باشد، آبریزش بینی و سایر عارضه‌ها در نوزاد که شیرخوردن از پستان را برای کودک دردناک یا ناراحت ‌کننده می‌‌کند .

9-فعالیت بدنی شدید مادر شیرده به علت ورود اسید لاکتیک به شیر، موجب تلخ شدن شیر مادر می ‌شود و به همین علت شیرخوار از خوردن شیر امتناع می‌کند.

موانع شير را برطرف كنيد!

شیر مادر برای تغذیه شیرخواران از بدو تولد تا 6 ماهگی کاملا کافی و سالم است. شیر مادر برای رشد و نمو جسمی و روحی شیرخوار و حرکت شیرخوار بسیار مفید است. مادری که قصد شیر دادن به نوزاد را دارد باید کاملا به روش شیردهی آگاه باشد. زمانی به نوزاد شیر بدهد که وقت خواب نوزاد نباشد، نوزاد گرسنه باشد و درد شکم نداشته باشد. گاهی اوقات که نوزاد از خوردن شیر امتناع می­کند دلایلی دارد. ممکن است نوک سینه مادر برجسته نباشد و شیرخوار به سختی شیر بخورد. با توجه به این مشکل مادر باید از قبل این آمادگی را برای حل مشکل داشته باشد تا نوزادش با مشکل شیرخوردن روبه‌رو نشود.گاهی اوقات هم سینه مادران بزرگ است و جلوی تنفس نوزاد را می­گیرد که مادر باید طوری به نوزاد شیر دهد که  مانع تنفس نوزاد نشود. بعضی مواقع نوک سینه مادر در اثر مکیدن شیر زخم می­شود، در این صورت مادر بايد از پمادهای مخصوصی استفاده کند تا بتواند به نوزاد شیر دهد. اگر مادر تمام این موارد را رعایت کند و با مهربانی به نوزاد خود شیر دهد هیچ مشکلی در شیر دادن به نوزاد خود نخواهد داشت و بعد از 6 ماهگی نوزاد مادر می­تواند شروع به دادن غذای تکمیلی به نوزاد کند.

شیردادن به نوزاد طبق برنامه

شيرمادر هضم آساني دارد و زمان و برنامه مشخصي براي تغذيه شيرخوار نمي‌توان ارائه کرد. اين واقعيت طبيعي است که وقتي شکم شيرخوار به طور مرتب پر باشد و پستان‌ها پي‌درپي تخليه شوند از بسياري مشکلات شيردهي پيشگيري مي‌شود هيچ جدول زماني نمي‌تواند مشخص کننده زمان شيردهي باشد. برخي کودکان زودتر از ۲ ساعت يکبار و برخي ديگر فواصل زماني طولاني­تر نياز به تغذيه دارند. آنچه مسلم است اگر کودک از نظر افزايش وزن مشکلي نداشته باشد مي‌توانید بعد از حدود ۲۰ دقيقه عمل شيردادن را قطع کنيد و مطمئن باشيد که کودک گرسنه نخواهد ماند.


در مورد کودکاني که بعد از خوردن چند دقيقه شير تمايل به خوابيدن پيدا مي‌کنند و مادر مطمئن است که هنوز کودک سير نشده است توصيه مي‌شود با عوض کردن سينه يا گرفتن آروغ و نيز تعويض پوشک کودک را بيدار نگه داريد تا به شيرخوردن ادامه دهد . البته ميزان خيس و کثيف شدن پوشک کودک معيار خوبي براي ميزان سيرشدن کودک خواهد بود. در مورد بچه‌اي که فقط مدت کوتاهي شير مي‌خورد بهتر است سعي کنيد در فواصل زماني کوتاهتر يا به طور مکرر و پي‌درپي به او شير بدهيد. يکي از معيارهاي مهم در ميزان کافي بودن شيرمادر جدول رشد کودک است. هر کودک شیرخوار ماهانه بین تا 600 گرم وزن اضافه می­کند که نشان‌دهنده سلامت کودک و کافی بودن شیر مادر است. البته کودک در ۲ هفته اول تولد وزن کم مي‌کند. معيار ديگر در کافي بودن شيرمادر تعداد پوشک خيلي خيس کودک در شبانه‌روز است که بين ۶ تا ۸ عدد مناسب است . کودک براي ۶ هفته اول معمولا ۲ تا ۵ بار مدفوع در طول روز خواهد داشت.

مادر باید تغذیه خوبی داشته باشد. ویتامین­های لازم، آهن و کلسیم مصرف کند تا شیری که به نوزاد می­دهد برای او کافی باشد و نوزاد رشد طبیعی داشته باشد. مادر هر 5/1 تا 2 ساعت می‌تواند به نوزاد شیر دهد که نوزاد در این فواصل استراحت کافی داشته باشد و هر وقت گرسنه‌اش شد بیدار شود. در 2 ماهه اول که رشد نوزاد سریع است شیرخوار حتی شب هم درخواست شیر می­کند. مادر در این صورت باید با نوزاد همراهی کند و شب‌ها به نوزاد شیر دهد. دراین مورد اگر نوزاد وزنش طبیعی باشد مادر می­تواند شب‌ها به نوزاد شیر ندهد.

عفونت‌هایی که از شیر مادر به نوزاد منتقل می­شوند

معمولا هیچ مانعی برای تجویز شیر مادر وجود ندارد، جز در موارد خاصی که  مادر به بیماری مبتلا باشد که برای نوزاد خطرناک است و شیر مادر نوزاد را آلوده می­کند. از جمله این بیماری‌ها سل باز ریوی است. در این بیماری چون مادر آلودگی دارد نمی­تواند به نوزاد شیر بدهد. همچنین مادرانی که آبسه­های شدید پستان دارند نباید به نوزاد شیر دهند. برخی مواقع مادر ممکن است از نظر روحی شرایط مناسبی نداشته باشد که در این موارد بهتر است به نوزاد شیر ندهد.در مواردی مانند سرماخوردگی و آنژین چون با دارو درمان می­شود و نگرانی وجود ندارد مادر می­تواند به نوزاد شیر دهد.

دندان درآورن نوزاد و تداخل با شیردهی

شیرخوار از 6 ماهگی به بعد شروع به دندان درآوردن می­کند. هرماه یک دندان و معمولا ابتدا دندان پایین و بعد 4 دندان بالا را درمی­آورد. سایر دندان‌ها هم ماهانه در می­آیند و تا آخر 2 سالگی 20 عدد دندان شیری او کامل می­شود. در این حالت اگر مشکلی نباشد مادر می­تواند به شیر دادن نوزاد ادامه دهد. گاهی اوقات به دلیل دندان در آوردن نوزاد ممکن است سینه مادر زخم شود که مادر می­تواند از پمادهای مخصوصی که وجود دارد استفاده کند و به طور کامل به نوزاد خود شیر بدهد.

منبع: نی نی بان

 

این مطلب در تاریخ 2017-07-08 06:44:46منتشر شده است

اشتراک گذاری مطلب
فیسبوک توییتر تلگرام
امتیاز:5
دسته بندی
مقالات پزشکی و بهداشتی
تعداد بازدید
17204

نظر شما در مورد مطلب تاثیر سایز سینه در شیردهی چیستبازی شهر عشق
کانال تنظیم خانواده


بخش مشاوره و پرسش و پاسخ


شناسه کاربری 

رمز عبور             


   عضویت در سایت

دسته بندی مطالب


خدمات عمومی


 

در مورد ایدز بیشتر بدانیم

معرفی و دانلود کتاب

مطالب سایت جهت موبایل

بررسی وضعیت تناسب اندام

تخمین زمان زایمان
همسرتان بعد از ازدواج تغییر نمی کند
همسرتان بعد از ازدواج تغییر نمی کند

شوهرم مواد را ترک کرده اما اعتمادم به او برنگشته است
شوهرم مواد را ترک کرده اما اعتمادم به او برنگشته است

چه گروه هایی از دختران در ایران بیشتر در معرض فساد اخلاقی قرار دارند
چه گروه هایی از دختران در ایران بیشتر در معرض فساد اخلاقی قرار دارند

احساسات گمراه کننده عشق
احساسات گمراه کننده عشق

خونریزی های غیر طبیعی در زنان
خونریزی های غیر طبیعی در زنان

مجاز شدن روابط جنسی با وجود کرونا
مجاز شدن روابط جنسی با وجود کرونا

چرا در مکان جدید خوابمان نمی برد
چرا در مکان جدید خوابمان نمی برد

دختر جوان،خودش را دزدید و شکنجه کرد
دختر جوان،خودش را دزدید و شکنجه کرد


کانال سایت تنظیم خانواده در تلگرام

بازی شهر عشق دکتر تاج بخش

 افراد آنلاین :

4908

بازدید امروز:

28396

بازدید دیروز:

252593130

آمار کل:

مشاوره ازدواج و مشاوره زناشویی تنظیم خانواده ،کلیه حقوق مادی و معنوی مروبط به مطالب اختصاصی ثبت شده و ترجمه شده در این سایت برای پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانواده محفوظ است.

دنبال کردن تنظیم خانواده صفحه فیسبوک سایت تنظیم خانواده صفحه توئیتر سایت تنظیم خانوادهگروه تنظیم خانواده در تلگرام