مشاور سنتر

تاثیر شغل زنان بر قاعدگی

تاثیر شغل زنان بر قاعدگی

نتایج تحقیق جدید نشان می‌دهد که شیفت کاری شبانه با بی‌نظمی قاعدگی و افزایش احتمال ابتلا به اندومتریوز (به حالتی که یاخته‌های مشابه با یاخته‌های آستر رحم، در بیرون از رحم رشد کنند) مرتبط است.


 نتایج تحقیقات نشان می‌دهد، زنانی که در شیفت شب‌کار می‌کنند، ممکن است بیشتر در معرض خطر بی‌نظمی قاعدگی و ایجاد اندومتریوز باشند. این تحقیق کاهش بیان ژن PER-۲ (یک پروتئین در پستانداران)، CRY-۱ (ژن رمزگذاری پروتئین) و ژن ساعت همراه با افزایش REV-ERBb (یک پروتئین در بدن) در بافت خارج رحمی را در مقایسه با بافت‌های رحمی نشان داد. پیش‌ازاین تحقیق، هیچ مطالعه قبلی در زمینه تغییرات ژن‌های ساعت اصلی و تاثیر آن بر زنان مبتلا به اندومتریوز منتشر نشده است.


اندومتریوز بیماری است که در آن بافت‌های مشابه پوشش رحم در مکان‌های دیگر مانند تخمدان‌ها و لوله‌های رحمی شروع به رشد می‌کنند. اندومتریوز حدود ۱۰ درصد (۱۹۰ میلیون) از زنان و دختران سن باروری در سطح جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. علائم آن ممکن است متفاوت باشد؛ برخی از زنان به شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرند، درحالی‌که برخی دیگر ممکن است علائم قابل‌توجهی نداشته باشند. در موارد شدید، می‌تواند بسیار دردناک باشد و به دلیل اثرات احتمالی اندومتریوز بر حفره لگن، تخمدان‌ها، لوله‌های رحمی یا رحم، باعث ناباروری، سقط و حاملگی خارج از رحم شود. دو اختلال مشاهده شده در ریتم شبانه‌روزی کارگران شیفت شب با بی‌نظمی قاعدگی و افزایش احتمال ابتلا به اندومتریوز و تومورهای تخمدان همراه بوده است.


دکتر نرجس نصیری - انصاری، دکتر اگلیکی کاراپا ناگیوتی و گروهی از همکاران تحت راهنمایی و نظارت پروفسور اوا کاسی از دانشگاه ملی و کاپودیستریان آتن، یونان، بیان ژن‌های اصلی مربوط به ساعت را در بافت‌های آندومتر خارج رحمی و رحمی بررسی کردند.


این مطالعه ۲۷ بیمار مبتلا به اندومتریوز تخمدان را تایید کرد. ۱۱ جفت نمونه از کیست تخمدان (بافت‌های آندومتر خارج رحمی) و اندومتر طبیعی (بافت‌های خارج رحمی) و هشت نمونه خارج رحمی و هشت بافت اندومتر خارج رحمی از ۱۶ بیمار مختلف با همان تشخیص جمع‌آوری شد.


استاد اوا کاسی اظهار کرد: «شواهد بالینی مبنی‌بر این‌ است که اختلالات ریتم شبانه‌روزی می‌تواند با اندومتریوز همراه باشد، در حال حاضر در سطح بافت، با تغییر بیان ژن‌های ساعت محلی، اندومتر خارج رحمی تایید می‌شود. درک علل و اثرات اندومتریوز توانایی ما را در تشخیص، مدیریت یا حتی پیشگیری از این بیماری بهبود می‌بخشد. این یافته‌ها درک بهتری از اختلالات ریتم بیولوژیکی در اختیار ما قرار می‌دهند».

نتایج حاصل از این مطالعه بیان تغییریافته ژن‌های ساعت، CRY ۱، PER-۲ و Rev-ERBb در بافت‌های اندومتر طبیعی را نشان می‌دهد، در مقایسه با بافت‌های اندومتر خارج رحمی که نشان‌دهنده اختلال در زمان بیولوژیکی است. بااین‌حال، رابطه علّی الگوی بیان تغییریافته این ژن‌ها با ایجاد اندومتریوز نیاز به بررسی بیشتر دارد.
نتایج این تحقیق در بیست و سومین کنگره غدد درون‌ریز اروپا ارائه شده است.

این مطلب در تاریخ شنبه 22 خرداد 1400منتشر شده است

اشتراک گذاری مطلب
فیسبوک توییتر تلگرام
امتیاز:4.8
دسته بندی
مقالات پزشکی و بهداشتی
تعداد بازدید
2386

نظر شما در مورد مطلب تاثیر شغل زنان بر قاعدگی چیستبازی شهر عشق
کانال تنظیم خانواده


بخش مشاوره و پرسش و پاسخ


شناسه کاربری 

رمز عبور             


   عضویت در سایت

دسته بندی مطالب


خدمات عمومی


 

در مورد ایدز بیشتر بدانیم

معرفی و دانلود کتاب

مطالب سایت جهت موبایل

بررسی وضعیت تناسب اندام

تخمین زمان زایمان
رابطه با پسری که خواستگاری نمیاد و تهدید به خودکشی می کند
رابطه با پسری که خواستگاری نمیاد و تهدید به خودکشی می کند

اشتباهات دوران نامزدی
اشتباهات دوران نامزدی

مواد غذایی افزایش دهنده باروری
مواد غذایی افزایش دهنده باروری

انواع قرص های ضد بارداری وعوارض آن
انواع قرص های ضد بارداری وعوارض آن

مبتلایان به اختلال پدوفیلی در کمین کودکان
مبتلایان به اختلال پدوفیلی در کمین کودکان

چرا پسرها به ازدواج بی توجه هستند
چرا پسرها به ازدواج بی توجه هستند


کانال سایت تنظیم خانواده در تلگرام

بازی شهر عشق کلینیک لیزر شفا

 افراد آنلاین :

8484

بازدید امروز:

25368

بازدید دیروز:

267718208

آمار کل:

مشاوره ازدواج و مشاوره زناشویی تنظیم خانواده ،کلیه حقوق مادی و معنوی مروبط به مطالب اختصاصی ثبت شده و ترجمه شده در این سایت برای پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانواده محفوظ است.

دنبال کردن تنظیم خانواده صفحه فیسبوک سایت تنظیم خانواده صفحه توئیتر سایت تنظیم خانوادهگروه تنظیم خانواده در تلگرام