مشاور سنتر

تفاوت دوستی مردان با دوستی زنان

تفاوت دوستی مردان با دوستی زنان

 

تحقیقاتی در مورد شباهت و تفاوت هایی میان دوستی های میان مردان و میان زنان وجود دارد. هر چند که تفاوت در این روابط معمولاً کمتر از شباهت است اما موارد جالبی در این تفاوت ها وجود دارد. مثلاً تفاوت عمومی در روابط مردان این است که دوستی آنها بر پایه “ابزاری” است و کمتر احساسی می باشد، در حالی که احتمال به اشتراک گذاری احساسات و افکار در زنان بیشتر است. مردان معمولاً بر بنای فعالیت مشترک مانند شغل، ورزش و بازی و ... روابط دوستی خود را ادامه می دهند که بیشتر “معامله ای” است. در واقع، مردان فعالیت هایشان را به اشتراک می گذارند و زنان احساساتشان را. دو ویژگی مهم که در شکل گیری روابط اجتماعی و خصوصی همسران مؤثر است را جمع آوری کرده ایم، اگر خواهان زندگی آرام و کم تنش در کنار همسر خود هستید بهتر است در ادامه با ما همراه باشید.

روابط دوستانه

تفاوت های مردان و زنان در روابط دوستانه

ممکن است داشتن دوستان زیاد در ایجاد فشار روانی روی خانم ها تأثیرگذار و تا حدودی خطرآفرین باشد. با تحقیق روی این موضوع، مردان و زنان متأهل بالای 50 سال در مورد دوستانشان مورد پرسش و بررسی قرار گرفتند. نتیجه این بررسی نشان می داد که خانم ها حداقل یک دوست صمیمی بیشتر از آقایان داشتند، اما با وجود تعداد زیاد دوست در حلقه روابط آنها، احساس خرسندی، رضایت و آرامش و راحتی آن ها به طور کلی نسبت به زندگی کمتر بود. از سوی دیگر تعداد دوستان نزدیک مردان، تأثیر چندانی در داشتن احساس شادی و خرسندی آن ها از زندگی ندارد.

 مطلب مرتبط بیشتر بخوانید: مشکلات دختران و پسران در روباط دوستی

خانم ها در روابط خود مسئولیت پذیرتر بوده و تعهد و التزام بیشتری را در حل مشکلات دیگران برای خود قائل می شوند البته بدان معنی نیست که مردان احساس همدردی و شفقت کمتری دارند، بلکه بی توجهی آن ها تا حدی ناشی از این است که فکر می کنند رسیدگی و حل مشکلات زندگی دوستانشان در حیطه وظایف آنها نیست، اما می توان موارد استثناء زیادی را به چشم دید.

برخی از زنان وقت بیشتری برای دوستان خود صرف می کنند و هیچ زمانی را برای پیدا کردن دوست جدید از دست نمی دهند. اما روابط دوستانه مردان محدودتر است زیرا وقت زیادی برای پیدا کردن دوست صرف می کنند و با بالاتر رفت سن و درگیری های شغلی و زندگی، فرصت کمتری برای پیدا کردن دوست جدید خواهند داشت.

رفاقت مردانه

رفاقت مردانه

مردان کمتر به همدیگر کادوی تولد هدیه می دهند اما ممکن است خانم ها جشن مفصلی برای تولد دوستان خود ترتیب بدهند. مردان متأهل در مقایسه با مردان مجرد دوستان کمتری برای وقت گذرانی در بیرون از خانه دارند. از سوی دیگر زنان علاقه مند به داشتن روابط چهره به چهره هستند؛ در این روابط نیز احساسات خود را بروز داده و توصیه هایی برای زندگی به همدیگر عنوان می کنند. اما مردان رابطه شانه به شانه با همراه بیشتر دوست دارند، به همین دلیل در فرهنگ های مختلف، میان نحوه اجتماعی شدن مردان و زنان، تفاوت هایی وجود دارد. مثلاً در گذشته مردان با یکدیگر به شکار رفته و یا از قبیله محافظت می کردند و زنان به دور آتش مشغول پخت و پز، گفتگو و معاشرت بودند.

به طور کلی می توان گفت که احساس مسئولیت کمتر در مردان، سطح انتظارات دیگران را از آنها کمتر می کند به همین دلیل دوستان صمیمی کمتری دارند، دوستانی که در دوران سخت و در هنگامه مشکلات بتوانند به آن ها تکیه کرده و به پشتیبانی آنان دلگرم باشند در دایره دوستان مردها کمتر است.

رفاقت زنانه

رفاقت زنانه

مردان احساس کمتری در روابط دوستانه خود خرج می کنند

طبق نظر محققان بسیاری از زنان سلامت خود را به خاطر بهبود زندگی عزیزانشان به خطر می اندازند. بیش از نیمی از خانم ها بیشتر از سلامت خود، نگران سلامتی خانواده و دوستان خود هستند و تعداد کمی نیز به سلامتی خود اصلاً فکر نمی کنند. به اعتقاد روانشناسان این رفتار احتمالاً ریشه های ژنتیک دارد و هدف آن اطمینان از تداوم نسل است.

 مطلب مرتبط بیشتر بخوانید: آنچه در روابط دوستی مانع ازدواج می شود

مادرها برای حفظ منفعت فرزندان خود حتی حاضر به فدا شدن می شوند. از نقطه نظر علم تکامل، مادرها عمدتاً سرمایه گذاری شدیدی در فرزندان خود می کنند که بیشتر به قیمت سلامتی تمام می شود. انسان معمولاً موجود از خود گذشته ای است و توجه به تأکید جامعه نوین بر حفظ سلامتی و مراقبت های بهداشتی، انتظار می رود بیشتر مردم مراقب همسر، فرزندان و خویشاوندان و دوستان خود باشند در این میان اما زنان به خاطر عرف اجتماعی بیشتر نگران اقوام درجه 1 خود می شوند.

هنگام حفظ سلامتی، زنان مهم ترین دشمن خود هستند چرا که سلامت خود را فدای رسیدگی به عزیزانشان می کنند. مثلاً خواب و خوراک خود را فدای رشد و تغذیه مناسب و خواب کافی فرزندان می کنند. در حالی که برای تربیت سالم و صحیح فرزند، باید در ابتدا به اهمیت سلامت خود واقف باشند. بیشتر زنان تصور می کنند که مردها بیشتر در خطر حمله قلبی و بیماری های مربوط به آن هستند در حالی که هزاران زن هر ساله از ناراحتی های قلبی و گردش خون می میرند.

منبع: سایت نمناک

 مطالب پیشنهادی

 مطلب مرتبط چطور بفهمیم قصد پسر ازدواج است یا دوستی

این مطلب در تاریخ يكشنبه 4 مرداد 1399منتشر شده است

اشتراک گذاری مطلب
فیسبوک توییتر تلگرام
امتیاز:5
دسته بندی
مطالب و مقالات روانشناسی
تعداد بازدید
4276

نظر شما در مورد مطلب تفاوت دوستی مردان با دوستی زنان چیستبازی شهر عشق
کانال تنظیم خانواده


بخش مشاوره و پرسش و پاسخ


شناسه کاربری 

رمز عبور             


   عضویت در سایت

دسته بندی مطالب


خدمات عمومی


 

در مورد ایدز بیشتر بدانیم

معرفی و دانلود کتاب

مطالب سایت جهت موبایل

بررسی وضعیت تناسب اندام

تخمین زمان زایمان
نحوه جذب کردن دختران برای ازدواج
نحوه جذب کردن دختران برای ازدواج

آیا دختر و پسرهای امروزی برای ازدواج مناسبند
آیا دختر و پسرهای امروزی برای ازدواج مناسبند

رابطه اختلال نعوظ با مشکلات قلبی
رابطه اختلال نعوظ با مشکلات قلبی

سوالات رایج و مهم در مورد هپاتیت
سوالات رایج و مهم در مورد هپاتیت

آشنایی با ماده مخدر سالویا
آشنایی با ماده مخدر سالویا

چکار کنیم تا کارمان به طلاق نکشد
چکار کنیم تا کارمان به طلاق نکشد


کانال سایت تنظیم خانواده در تلگرام

بازی شهر عشق کلینیک لیزر شفا

 افراد آنلاین :

2516

بازدید امروز:

9419

بازدید دیروز:

268602462

آمار کل:

مشاوره ازدواج و مشاوره زناشویی تنظیم خانواده ،کلیه حقوق مادی و معنوی مروبط به مطالب اختصاصی ثبت شده و ترجمه شده در این سایت برای پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانواده محفوظ است.

دنبال کردن تنظیم خانواده صفحه فیسبوک سایت تنظیم خانواده صفحه توئیتر سایت تنظیم خانوادهگروه تنظیم خانواده در تلگرام