برای شاد بودن از کدام وابستگی ها باید دست بکشیم

برای شاد بودن از کدام وابستگی ها باید دست بکشیم

وابستگی یکی از ویژگی‌هایی است که با سرشت هر انسانی عجین شده است. از آن گریزی نداریم و نمی‌توانیم خودمان را از آن جدا کنیم. اما می‌توانیم در خود این خصیصه را مدیریت کنیم. ما به‌راحتی به چیزها، افراد، موقعیت‌ها، زندگی و عادات گذشته و آینده وابسته می‌شویم. بااین‌حال، این وابستگی‌ها همیشه مفید نیستند و از ما انرژی زیادی می‌گیرند.

 اینکه به هرچیزی چنگ بزنیم و در پی چسبیدن به آن باشیم، عادت خوبی برای گذران زندگی نیست. همه ما چنین شرایطی را در زندگیِ خود از سر گذرانده‌ایم. ما اغلب، خودمان را به چیزهایی وابسته می‌کنیم که خوشحال‌مان می‌کنند.

تلاش ما برای نگه‌داشتن آن عامل، درواقع به‌منظور احساس شادی در مدت‌زمانی طولانی‌تر است. ما نگرانیم نکند شادی خود را از دست بدهیم؛ بنابراین به آن عامل چنگ می‌اندازیم تا باقی بماند. چیزها تغییر می‌کنند و این اتفاقی است که همیشه رخ می‌دهد؛ اگر وابسته باشیم، با وقوع این تغییرات، احساس بیچارگی و خیانت می‌کنیم‎.‎

نکته مهم دیگر این است که ما به‌صورت آگاهانه یا ناآگاهانه، به احساس شادی و رضایت وابسته می‌شویم و هویت خودمان را از آنها می‌گیریم و از آنها الگوبرداری می‌کنیم.

 مطلب مرتبط بیشتر بخوانید: چگونه زن شادی باشم

اما در واقع زمانی به خوشحالی اصیلی دست پیدا می‌کنیم که «چنگ‌زدن به هرچیز» را متوقف کنیم و تلاش نکنیم محیط اطراف‌مان را کنترل کنیم، به جهان امکان می‌دهیم ما را با راهکارهایی فراتر از تصورمان خوشحال کند‎.‎‏ رهاکردن، برای جریان ‌یافتن شادی ضروری است.

رهاکردنِ وابستگی‌ها تصمیمی ناگهانی نیست، بلکه انتخاب و تعهدی لحظه‌به‌لحظه است. در طول این فرایند، باید شیوه تعامل‌مان با اشخاص یا چیزهایی را که در گذشته به آن وابسته بودیم، تغییر دهیم. اما چگونه باید از وابستگی‌ها رها شویم؟ با استفاده از نکات زیر، رها کردن را یاد بگیرید و زندگی شادتر و قلبی آرام‌تر داشته باشید.

آدم‌ها

شاد بودن

برای اینکه به خودتان ثابت کنید که باارزش هستید لازم نیست که به تصدیق دیگران در این باره وابسته باشید. از قدیم و در درس‌های اجتماعی به ما، به غلط، یاد دادند که آدمی خودش را در آینه دیگران می‌شناسد. اما خب این درست نیست. آدم‌های دیگر برداشت‌های غلط و جزیی از شما دارند، پس تایید و رد آنها هم همراه با نقص است.

بدون نیاز به تأیید دیگران، ارزش خود را بشناسید. نگذارید دیگران به شما بگویند چه حسی درمورد خودتان داشته باشید. به‌تنهایی بیرون‌رفتن، یکی از راه‌های بسیار خوب برای از بین‌ بردن وابستگی‌تان به دیگران است. این روش به شما کمک می‌کند خودتان اشتیاق‌های‌تان و ارزش‌های‌تان را بررسی کنید‎.‎‏ در واقع با این کار یاد می‌گیرید که برای خوشحالی شخصی خود، معطل کسی نشوید.‏

فقط کمی به افراد دیگر متکی باشید و بدانید که شما و فقط شما این توانایی را دارید که دوست‌داشتن، ارزشمندی و امنیت را حس کنید. این مورد را می‌توان به روابط زناشویی هم تعمیم داد. دو شخص با موجودیت کامل می‌توانند با یکدیگر باشند. شما هیچ‌گاه نیمه دیگر انسانی دیگر نیستید.‏

گذشته

کسانی را دیده‌اید که گذشته را به دوش می‌کشند و دائم با زندگی قبلی خود، زندگی حالشان را به خود و دیگران زهر می‌کنند؟ باید با این واقعیت روبه‌رو شوید که هیچ‌گاه نمی‌توانید اتفاقات گذشته را تغییر دهید. وابستگی به چیزی که از دست رفته است، به نوعی زندگی‌کردن براساس ترس است.

به‌جای تمرکز بر آنچه اتفاق افتاده و آنچه اتفاق نیفتاده است، بر چیزی تمرکز کنید که در همین لحظه و اکنون در حال رخ‌دادن است. «اکنون» تنها لحظه‌ای است که بر آن کنترل دارید. با گذشته خود کنار بیایید و درک کنید که هرچه اتفاق افتاده، باید پیش می‌آمده است تا شخصیت کنونی شما شکل بگیرد. وقتی منصفانه به گذشته نگاه کنید، متوجه خواهید شد برخی وقایع به وجود آمدند تا باعث رشد شخصی شما شوند.‏

شادی

آینده

هراس برای آینده، یکی دیگر از چیزهایی است که ما آدم‌ها به آن وابسته هستیم. شما نمی‌توانید شادی و رضایت را در آینده پیدا کنید، زیرا تنها چیز واقعی، لحظه اکنون است و این همه چیزی است که درحال‌حاضر قادر به درک آن هستید. دانستن اتفاقات آینده مهم نیست. تنها چیزی که شما باید دریابید، این است که آینده شما به این بستگی دارد که از لحظه کنونیِ خود چگونه استفاده می‌کنید.‏

حس‌هایی متناقض

ما همیشه بر اساس حسی که در لحظه به ما هجوم می‌آورد در مورد وقایع زندگی، قضاوت می‌کنیم. گاهی این‌ها فقط حس هستند و در واقعیت وجود خارجی ندارد. این مورد، هم درمورد احساسات منفی صدق می‌کند و هم احساسات مثبت.

هویت‌بخشی به خود با استفاده از احساسات‌، ما را به زندانیان ذهن خودمان تبدیل می‌کند. برای آزادکردن ذهن‌تان، به احساسی توجه کنید که بر شما مستولی شده است.

مکث کنید. احساس خود را بررسی کنید و به خودتان بگویید: “این فقط حس است. این حس نمی‌گوید من چه کسی هستم” و در همان حال نفس‌های عمیق بکشید. متوجه خواهید شد که آن احساس به‌تدریج کم‌رنگ می‌شود‎.

منبع: روزنامه اطلاعات

 مطالب پیشنهادی

 مطلب مرتبط برای شاد شدن چی بخوریم

این مطلب در تاریخ دوشنبه 2 شهريور 1399منتشر شده است

اشتراک گذاری مطلب
فیسبوک توییتر تلگرام
امتیاز:4.6
دسته بندی
مطالب و مقالات روانشناسی
تعداد بازدید
4222

نظر شما در مورد مطلب برای شاد بودن از کدام وابستگی ها باید دست بکشیم چیستبازی شهر عشق
کانال تنظیم خانواده


بخش مشاوره و پرسش و پاسخ


شناسه کاربری 

رمز عبور             


   عضویت در سایت

دسته بندی مطالب


خدمات عمومی


 

در مورد ایدز بیشتر بدانیم

معرفی و دانلود کتاب

مطالب سایت جهت موبایل

بررسی وضعیت تناسب اندام

تخمین زمان زایمان
خواستگارم سراغی نگرفته
خواستگارم سراغی نگرفته

نکات مهم قبل از نه گفتن به خواستگار
نکات مهم قبل از نه گفتن به خواستگار

اندازه طبیعی آلت مردانه چقدر است؟
اندازه طبیعی آلت مردانه چقدر است؟

آیا زایمان طبیعی باعث تغییر شکل اندام تناسلی میشود
آیا زایمان طبیعی باعث تغییر شکل اندام تناسلی میشود

افرادی که «آه» می‌کشند کمتر افسرده می‌شوند
افرادی که «آه» می‌کشند کمتر افسرده می‌شوند

پُر نگه داشتن مخزن عشق
پُر نگه داشتن مخزن عشق


کانال سایت تنظیم خانواده در تلگرام

بازی شهر عشق دکتر تاج بخش

 افراد آنلاین :

20092

بازدید امروز:

36533

بازدید دیروز:

255742097

آمار کل:

مشاوره ازدواج و مشاوره زناشویی تنظیم خانواده ،کلیه حقوق مادی و معنوی مروبط به مطالب اختصاصی ثبت شده و ترجمه شده در این سایت برای پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانواده محفوظ است.

دنبال کردن تنظیم خانواده صفحه فیسبوک سایت تنظیم خانواده صفحه توئیتر سایت تنظیم خانوادهگروه تنظیم خانواده در تلگرام