ضریب هوشی  IQ ایرانان چقدر است

ضریب هوشی  IQ ایرانان چقدر است

عضو هیات علمی پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در یادداشتی اعلام کرد: میانگین ضریب هوشی (IQ) کلی در جامعه ایران 97.12 است.


دکتر حسین دلشاد فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم در این یادداشت نوشت: عصری را که چند دهه قبل در آن زیست می کردیم، عصر اتم، فضا و جنگ های هسته ای می نامیدیم. عصر کنونی، عصر فضای مجازی و جنگ سایبری (نوعی از نبرد گفته می شود که طرفین در آن از رایانه و شبکه های رایانه ای به خصوص شبکه اینترنت به عنوان ابزار استفاده کرده و نبرد را در فضای مجازی جاری می سازند) است.


جنگ اطلاعاتی با انقلاب اطلاعات ظهور پیدا کرده است. این انقلاب به واسطه دامنه وسیع و تاثیرات گسترده آن می تواند سبک نوینی از جنگ را ارایه بدهد. پیدایش فضای مجازی دهکده جهانی را محدودتر کرده است بطوری که ساکنان آن هر لحظه که اراده کنند، می توانند با طوفانی از اطلاعات مواجه شوند.
از خصوصیات این فضا ورود آزادانه افراد به آن بوده که نقطه نظرات موجه و علمی خود را در آن انتشار می دهند که سبب افزایش اطلاعات و آگاهی بشر می شود. از سوی دیگر انتشار مغرضانه، غیر موجه؛ غیر علمی و سیاسی برخی از افراد باعث مسمومیت فضای مجازی می شود.


اخیرا در یکی از سایت‌های فضای مجازی که معلوم نبود که چه فردی، با چه درجه علمی، چه انگیزه‌ای و با استناد به کدام منابع، مطالبی را در ارتباط با میزان ضریب هوشی (IQ) جامعه ایرانی منتشر کرده که توجه‌ام را به شدت به خود جلب کرد.


مطلب مورد اشاره میانگین ضریب هوشی جامعه ایرانی بوده که آن را ۸۴ اعلام کرد و متذکر شد که کشور ایران با این ضریب هوشی جمعیت خود، در بین ۱۸۵ کشور دنیا در رتبه ۹۸ قرار می‌گیرد.باور این آمار غیرواقع بسیار دشوار است لذا به جستجوی منابع معتبر در فضای مجازی پرداختم که به چند یک از این منابع اشاره می‌کنم.


در سال ۲۰۰۲ میلادی یک پروفسور روانپزشک از انگلستان به نام Richard Lynn با همکاری یک پروفسور علوم سیاسی از ایرلند به نام Tatu Vanhanen مطالعه ‌ای را برای تعیین میانگین ضریب هوشی جوامع ۱۱۳ کشـور دنیـا طـراحی نمـودند و نتایج حاصل از این مطالعه را در سال ۲۰۰۲ میلادی در کتابی تحت عنوان IQ and the wealth of nations منتشر کردند.


در سال ۲۰۰۶ میلادی در کتابی تحت عنوان IQ and global inequality منتشر نمودند. در هر دو کتاب ضریب خوشی جامعه ایرانی ۸۴ ذکر شده و نکته قابل توجه این که در یکی دیگر از سایت‌ها که آمار ضریب هوشی جمعیت کشورهای مختلف دنیا را در سال ۲۰۲۱ گزارش نموده، مجددا ضریب هوشی جامعه ایرانی همان ۸۴ ذکر شده است.


با بررسی منابع متوجه می‌شویم که ضریب هوشی ۸۴ جامعه ایرانی مربوط به سال ۱۹۶۴ میلادی یعنی حدود ۷۵ سال قبل می‌باشد و نویسندگان هر دو کتاب فوق و سایت ذکر شده زحمت جستجوی مجدد را به خود نداده‌اند تا از آخرین نتایج ضریب هوشی جامعه ایرانی مطلع شوند و در واقع به طور مغرضانه و از روی غرض‌ورزی‌های سیاسی ضریب هوشی ۷۵ سال قبل جامعه ایرانی را کماکان مبنای ضریب هوشی کنونی ایرانیان می‌دانند.


اگر در PubMed، Scopus، EMBASE، Index Medicus و چند سایت دیگر جستجو کنید به مقاله‌ای که در سال ۲۰۱۹ میلادی در International Journal of Preventive Medicine توسط رضا چمن و همکاران منتشر شده برخود می‌کنید.


Reza Chaman, Diana Sarokhani, Mandana Sarokhani, Parvin Angha, Akram Sanagoo and Ali Hasanpour. Etimation of mean Intelligence Quotient with Wechsler scale in Iran: Systematic review and meta-analysis. Int J Prev Med ۲۰۱۹; ۱۰.
این یک مقاله مروری و متاآنالیز ۵۲ مطالعه شامل ۵۳۵۲ نفر جمعیت مورد مطالعه می‌باشد که میانگین ضریب هوشی جامعه ایرانی را با تست Wechsler در نقاط مختلف ایران اندازه‌گیری نموده‌اند.


میانگین ضریب هوشی (IQ) کلی در جامعه ایران ۹۷.۱۲ (۹۵% CI= ۸۸.۷۱-۱۰۵.۵۲) بوده و در مناطق شمالی، جنوبی، مرکزی، شرقی و غربی ایران به ترتیب ۹۷.۵۸، ۱۰۸.۹۰، ۹۲.۳۱، ۱۰۱.۷۶ و ۹۶.۴۵ بود. میانگین ضریب هوشی در سنین کمتر از ۲۰ سال ۹۷.۷۳ و در سنین بالاتر از ۲۰ سال ۱۰۵.۶۱ گزارش شده است.

منبع: ایرنا

 مطلب مرتبط بیشتر بخوانید: در هر سنی چه استفاده ای باید از مغز بکنیم

این مطلب در تاریخ سه شنبه 23 شهريور 1400منتشر شده است

اشتراک گذاری مطلب
فیسبوک توییتر تلگرام
امتیاز:5
دسته بندی
مطالب و مقالات روانشناسی
تعداد بازدید
1726

نظر شما در مورد مطلب ضریب هوشی IQ ایرانان چقدر است چیستبازی شهر عشق
کانال تنظیم خانواده


بخش مشاوره و پرسش و پاسخ


شناسه کاربری 

رمز عبور             


   عضویت در سایت

دسته بندی مطالب


خدمات عمومی


 

در مورد ایدز بیشتر بدانیم

معرفی و دانلود کتاب

مطالب سایت جهت موبایل

بررسی وضعیت تناسب اندام

تخمین زمان زایمان
خطرات عاطفی روابط ‌جنسی قبل از ازدواج
خطرات عاطفی روابط ‌جنسی قبل از ازدواج

با پسری هستم که اول قصدش ازدواج بود اما الان میگه دوستی
با پسری هستم که اول قصدش ازدواج بود اما الان میگه دوستی

بارداری پرخطر چیست
بارداری پرخطر چیست

بهترین زمان برای بچه دار شدن
بهترین زمان برای بچه دار شدن

برای رفع استرس چکار کنیم
برای رفع استرس چکار کنیم

چرا مردها از خرید کردن بدشان می آید
چرا مردها از خرید کردن بدشان می آید


کانال سایت تنظیم خانواده در تلگرام

بازی شهر عشق کلینیک لیزر شفا

 افراد آنلاین :

23195

بازدید امروز:

15131

بازدید دیروز:

264364107

آمار کل:

مشاوره ازدواج و مشاوره زناشویی تنظیم خانواده ،کلیه حقوق مادی و معنوی مروبط به مطالب اختصاصی ثبت شده و ترجمه شده در این سایت برای پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانواده محفوظ است.

دنبال کردن تنظیم خانواده صفحه فیسبوک سایت تنظیم خانواده صفحه توئیتر سایت تنظیم خانوادهگروه تنظیم خانواده در تلگرام