آیا کنترل کردن شوهر درست است

آیا کنترل کردن شوهر درست است

 مرد وقتي احساس کند از طرف خانمش تحت کنترل و مراقبت است ممکن است واکنش نشان دهد و دست به رفتارهاي نادرست و لجبازي بزند.

مناسب است به عاقبت کار خودتان بينديشيد که اين رفتار شما دو ضرر جدي به همراه دارد :

۱- زندگي به عزيزترين آدم زندگي يعني شوهرتان تلخ مي شود
۲- ممکن است همين مراقبت افراطي عامل اصلي از دست دادن شوهرتان شود. در روايات آمده است که سوء ظن زياد باعث انحراف و اشتباه مي شود.

شناسايي ريشه ها، اولين گام براي رفع بدبيني


پيدا کردن ريشه اين بدبيني مهم ترين کاري است که شما بايد انجام دهيد. احتمالات مختلفي براي ريشه چنين بدبيني هايي وجود دارد. اولين ريشه باقي ماندن افراد در کودکي شان است. ما انسان ها در زمان کودکي حسادت ها و خودخواهي هاي بچگانه داريم. بعضي از آدم ها رشد مي کنند و سنشان بالا مي رود اما روان شان بعضي از رفتارهاي کودکانه را در خود نگه مي دارد؛ به اصطلاح روان شناسي يک تثبيت اتفاق مي افتد و صفتي که مربوط به يک دوره است در دوره هاي بعدي هم به وضوح قابل مشاهده است. اگر فردي در بچگي خودش باقي بماند و تثبيت بشود رفتارهايش در بزرگسالي نشانه هايي از رفتار بچه ها را دارد مثل همين حسادت ها و خودخواهي هاي بچگانه. در اين طور موارد افراد چه زن چه مرد حتي نسبت به رفتار همسرشان با والدين؛ خواهر و برادرهايش نيز حساس مي شوند تا جايي که دلشان مي خواهد همسرشان با والدين و خواهر و برادرهايش نيز رفت و آمد و رفتارهاي محبت آميز نداشته باشد.

گاهي ريشه بدبيني هاي افراطي خاطرات بد گذشته است. اگر فردي در گذشته چيزي را از دست داده يا شکستي را متحمل شده باشد حساسيتش بالا مي رود و نسبت به از دست دادن عزيزان ديگر نيز حساس و رفتارش تلخ و سخت گيرانه مي شود. در بعضي موارد عامل اصلي برمي گردد به اتفاقاتي که براي اطرافيان افتاده است، يعني ممکن است خود فرد خاطرات مستقيمي نداشته باشد اما اطرافيانش خاطرات بد زيادي داشته باشند و او بين آشنايان و حتي غريبه ها شنيده باشد بعضي افراد به خاطر اين که مراقب نبوده اند عزيز و همسرشان را از دست داده اند به اين معني که ديگران دل و فکر او را تسخير کرده اند و زندگيشان تحت تأثير قرار گرفته است.

چگونه ريشه و علت ها را از بين ببريم


در گام دوم بايد ريشه ها از بين برود. مثلا اگر فرد رفتارهايش بچگانه است نياز دارد با کمک يک مشاور خودش را بازسازي کند و نسبت به رفتارهايش هوشيار بشود و بتواند رفتارهاي کودک مآبانه خودش را به رفتارهاي بالغانه و بزرگسالانه تبديل کند.

اگر خاطرات بد باعث بدبيني شده است بايد مقايسه کنيد که آيا احتمال چنين پيشامدي براي زندگي شما نيز وجود دارد؟ يا آن افراد با همسر شما چقدر تشابه دارند؟ اگر همسر شما فردي است که حدود را رعايت مي کند و با شما مشکل خاصي ندارد و شما نيز وظايف خود نسبت به همسرتان را به خوبي انجام مي دهيد، احتمال اين که همسرتان از دست تان برود خيلي کم است و فضا با فضاي آدم هايي که در اطراف شما از دست رفته اند متفاوت است.

توصيه اي به کساني که همسران حساس دارند


در پايان به افرادي که همسراني حساس دارند توصيه مي کنم که توجه داشته باشند بعضي افراد ذهنشان آماده نشخوار است. نشخوار ذهني يعني فرد يک فکر را که معمولا آزار دهنده است مرتب بررسي و وارسي و تلاش مي کند آن را از ذهنش پاک کند اما آن فکر دوباره برمي گردد و گاهي هم با قدرت بيشتر. اگر کسي مي بيند همسرش دچار اين حالت است ضمن اين که بايد او را راهنمايي کند تا از يک مشاور و درمانگر براي رفع اين مشکل استفاده کند بايد مراقب باشد که بهانه به دست همسرش ندهد. متاسفانه در بعضي موارد ديده مي شود وقتي همسر فرد حساس است آن فرد به جاي رعايت حال همسر از اين موضوع به عنوان يک ابزار شوخي و سربه سر گذاشتن استفاده مي کند که مشکل طرف مقابل را افزايش مي دهد.


منبع:سلامت نیوز

 
مطلب پیشنهادی سایت تنظیم خانواده
 
 
این مطلب در تاریخ 2018-10-27 18:51:37منتشر شده است

اشتراک گذاری مطلب
فیسبوک توییتر تلگرام
امتیاز:5
دسته بندی
مسائل جنسی و روابط زناشویی
تعداد بازدید
3333

نظر شما در مورد مطلب آیا کنترل کردن شوهر درست است چیستبازی شهر عشق
کانال تنظیم خانواده


بخش مشاوره و پرسش و پاسخ


شناسه کاربری 

رمز عبور             


   عضویت در سایت

logo-samandehiاینماد

دسته بندی مطالب


خدمات عمومی


 

در مورد ایدز بیشتر بدانیم

معرفی و دانلود کتاب

مطالب سایت جهت موبایل

بررسی وضعیت تناسب اندام

تخمین زمان زایمان
وقتی شوهر مدام تصمیم های اشتباه می گیرد
وقتی شوهر مدام تصمیم های اشتباه می گیرد

چرا طلاق عاطفی زیاد شده ؟
چرا طلاق عاطفی زیاد شده ؟

روش مطرح کردن سوال در خواستگاری
روش مطرح کردن سوال در خواستگاری

به کدام مرد نباید دل بست
به کدام مرد نباید دل بست

علت سرد مزاجی در زنان چیست
علت سرد مزاجی در زنان چیست

بیماری های مقاربتی از تشخیص تا درمان
بیماری های مقاربتی از تشخیص تا درمان

آثار آزار و اذیت جنسی زنان در محل کار
آثار آزار و اذیت جنسی زنان در محل کار

چرا زنان و دختران ایرانی در جامعه احساس نا امنی می کنند
چرا زنان و دختران ایرانی در جامعه احساس نا امنی می کنند


کانال سایت تنظیم خانواده در تلگرام

وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

بازی شهر عشق دکتر تاج بخش

 افراد آنلاین :

16714

بازدید امروز:

27956

بازدید دیروز:

250148940

آمار کل:

مشاوره ازدواج و مشاوره زناشویی تنظیم خانواده ،کلیه حقوق مادی و معنوی مروبط به مطالب اختصاصی ثبت شده و ترجمه شده در این سایت برای پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانواده محفوظ است.

دنبال کردن تنظیم خانواده صفحه فیسبوک سایت تنظیم خانواده صفحه توئیتر سایت تنظیم خانوادهگروه تنظیم خانواده در تلگرام