مشاور سنتر

همسرتان بعد از ازدواج تغییر نمی کند

همسرتان بعد از ازدواج تغییر نمی کند

 

یک روانشناس با بیان اینکه بعضا افراد همسری را برای ازدواج انتخاب می کنند که ویژگی های شخصیتی او را قبول ندارند اما با این حال به تغییر این ویژگی‌ها پس از ازدواج امیدوار هستند، گفت: این در حالی است که ما به زوجین توصیه می‌کنیم به تغییر همسر بعد از ازدواج دل نبندند. زوجین باید پیش از آغاز زندگی مشترک به کمک روان درمان‌ها «تله‌ها» و «طرح‌واره‌ها» خود را شناسایی کرده تا بتوانند شریک زندگی خود را به درستی انتخاب کنند.

 

 شبنم طلوعی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه بعضا افراد درد و رنج‌های متحمل شده در دوران کودکی را در روابط بزرگسالی خود نظیر رابطه با همسر نیز ادامه می دهند، اظهار کرد: بعضا افراد به طور ناخودآگاه به زنده نگه‌ داشتن درد و رنج‌های دوران کودکی تمایل دارند. «فروید» (روانشناس حوزه روانکاوی) از این امر تحت عنوان "اجبار به تکرار" یاد می‌کند، به طوری که برای مثال تمایل به زنده نگه داشتن درد و رنج دوران کودکی باعث می‌شود بعضا فرزند یک فرد قمارباز با کسی ازدواج کند که قمار باز است و یا فردی که در دوران کودکی تحت سلطه بوده است ممکن است در بزرگسالی دیگران را به شدت کنترل کند و در واقع افراد از این طریق با متوسل شدن به روش‌های محکوم به شکست، به تداوم این الگوهای منفی دامن می‌زنند.

 

این روانشناس علت رفتار مذکور را به «تله‌ها» یا «طرحواره‌های» افراد معطوف دانست و ادامه داد: در واقع بعضا افراد در دوران بزرگسالی شرایط و موقعیت‌هایی را برای خود ایجاد می‌کنند که مشابه شرایط و موقعیت‌های دوران کودکی آنها است. منظور از تله های زندگی تمام روش‌هایی است که باعث بازآفرینی شرایط دوران کودکی می‌شود که با کمک درمانگران و طرحواره درمانی می‌توان از تکرار این وقایع در زندگی جلوگیری کرد.

 

به گفته طلوعی، «تله» یا «طرحواره‌»های زندگی به احساسات شدیدی مثل عصبانیت، غمگینی و اضطراب دامن می‌زنند.

 

وی معتقد است که بعضا افراد با گرفتار شدن در «تله» های خود حتی در لحظاتی از زندگی که اوضاع بر وفق مراد است و از جایگاه اجتماعی، روابط و موقعیت شغلی خوب و ازدواج شادکام نیز برخوردارند از زندگی لذتی نمی برند.

 

این روانشناس با بیان اینکه اگر تله‌ها را شناسایی نکنیم و قدرت آنها را در وجودمان کاهش ندهیم باعث می‌شود هرگز نتوانیم به خواسته‌هایمان در زندگی دست یابیم، افزود: تله‌های زندگی به صورت ناخودآگاه منجر می‌شوند که وقتی افراد در ارتباط با مردم نظیر ارتباط با همکاران در محل کار و یا ارتباط با همسر قرار می‌گیرند به دنبال خلق شرایطی باشند که همان تجارب دردناک کودکی را برایشان تکرار کند. در واقع طرحواره‌ها آنها را طوری هدایت می‌کنند که با انتخاب‌ها و رفتارهایشان به طور ناخودآگاه تجربه‌های تلخ و زخم‌های گذشته را برای خود بازآفرینی کنند.

 

طلوعی با تاکید بر اینکه لازم است پیش از انتخاب همسر و ورود به رابطه‌ زناشویی به عنوان رابطه‌ای که قرار است محلی امن و عاشقانه برای افراد باشد، باید تله‌های زندگی خود و همسر را با کمک درمانگران شناسایی و درمان کنیم، گفت: «جفری یانگ» بنیان گذار طرحواره درمانی معتقد است که اگرچه ما در شکل گیری این تله ها نقشی نداریم اما در تداوم آنها مسئول هستیم. بنابراین هر فردی با شناسایی تله‌های خود می‌تواند برای رفع آنها اقدام کند. این امر مستلزم تلاش و مقابله با تجارب دردناک است که البته تا فردی خواهان تغییر نباشد نمی‌تواند از پس آن بر آید و این امر از جمله عللی است که مطابق با آن همواره به زوجین توصیه می شود که به «تغییر همسر بعد از ازدواج» دل نبندند.

 

 

این مطلب در تاریخ شنبه 27 آذر 1400منتشر شده است

اشتراک گذاری مطلب
فیسبوک توییتر تلگرام
امتیاز:5
دسته بندی
مسائل جنسی و روابط زناشویی
تعداد بازدید
1885

نظر شما در مورد مطلب همسرتان بعد از ازدواج تغییر نمی کند چیستبازی شهر عشق
کانال تنظیم خانواده


بخش مشاوره و پرسش و پاسخ


شناسه کاربری 

رمز عبور             


   عضویت در سایت

دسته بندی مطالب


خدمات عمومی


 

در مورد ایدز بیشتر بدانیم

معرفی و دانلود کتاب

مطالب سایت جهت موبایل

بررسی وضعیت تناسب اندام

تخمین زمان زایمان
گفتن رابطه قبل از ازدواج به همسر
گفتن رابطه قبل از ازدواج به همسر

دختران به خواستگاری پسران بروند
دختران به خواستگاری پسران بروند

تعيين جنسيت جنين با رژيم غذايي
تعيين جنسيت جنين با رژيم غذايي

در مورد ایدز HIV بیشتر بدانیم
در مورد ایدز HIV بیشتر بدانیم

تشخیص اختلالات روانی از روی دندان
تشخیص اختلالات روانی از روی دندان

چکار کنم زنم چکار کنم شوهرم
چکار کنم زنم چکار کنم شوهرم


کانال سایت تنظیم خانواده در تلگرام

بازی شهر عشق کلینیک لیزر شفا

 افراد آنلاین :

13334

بازدید امروز:

25368

بازدید دیروز:

267723058

آمار کل:

مشاوره ازدواج و مشاوره زناشویی تنظیم خانواده ،کلیه حقوق مادی و معنوی مروبط به مطالب اختصاصی ثبت شده و ترجمه شده در این سایت برای پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانواده محفوظ است.

دنبال کردن تنظیم خانواده صفحه فیسبوک سایت تنظیم خانواده صفحه توئیتر سایت تنظیم خانوادهگروه تنظیم خانواده در تلگرام