مشاور سنتر

مقدمات عمل جنسی

 

مطلب پیش رو کلیاتی در مورد عمل جنسی و نحوه آمادگی جهت این عمل می باشد. عمل جنسی برای آنکه بهتر انجام شود لازم است با مقدماتی همراه گردد تا بهره و لذت بیشتری به ارمغان آورد.

حتي فكر كردن به عمل جنسي مي‌تواند احساسات ما را به هيجان آورد؛ عملي كه به زوج‌هاي جوان محدود نمي‌شود و همه‌ي زوج‌ها در هر سني كه باشند مي‌توانند از خوشي‌هاي آن بهره‌مند شوند. ورزش كه بخش مهمي از يك زندگي جنسي موفق است، مي‌تواند ميل جنسي را تقويت كند، بر لذت عمل جنسي بيافزايد و بهره‌مندي ما را از خوشي‌هاي آن بيشتر كند. بنابراين، براي ورزش منظم وقت بگذاريد تا لذت ببريد.

عمل جنسي مطلوب به سلامت ما كمك مي كند

هر چند براي عمل جنسي مطلوب تعريف‌هاي گوناگوني وجود دارد، اما شايد بتوان آن را اين گونه تعريف كرد: رفتار صميمانه‌اي كه سلامت و خوشي انسان را بهبود مي‌بخشد. لذت بردن از يك رابطه‌ي صميمانه باعث آزاد شدن مواد شيميايي خاصي در بدن مي‌شود كه از ما در برابر بيماري‌ها محافظت مي‌كنند. پژوهشگران معتقدند عمل جنسي مطلوب درد مفاصل و ماهيچه‌ها را تسكين مي‌دهد و باعث افزايش طول عمر مي‌شود.

با اين همه، ما براي عمل جنسي مطلوب، زمان و انرژي لازم را صرف نمي‌كنيم. بر اساس پژوهش گسترده‌اي كه در امريكا انجام شده است، بيش از يك سوم زوج‌هاي امريكايي به كاهش ميل جنسي دچارند. پس از يك روز كاري پر تنش، فراموش كردن جشن اوج سرخوشي انسان، بسيار ساده است! با وجود اين، راه‌هايي وجود دارد كه صرف نظر از سن يا مشغله‌ي كاري، باعث پايداري و قوت اين رابطه‌ي صميمانه مي‌شوند و آن را بخش هميشگي برنامه زندگيمان مي‌سازد.

انرژي لازم را براي عمل جنسي مطلوب فراهم سازيد

فعاليت فيزيكي(ورزش) مطمئن‌ترين راه براي تقويت ميل جنسي و افزايش فعاليت جنسي است. ورزش هوازي مانند داروي قوي باعث افزايش هورمون‌ها، فرونشاندن تنش‌ها، كاهش چربي و جوان شدن بدن، تقويت احساس شادابي، پرتواني و سر زندگي، تقويت اعتماد به نفس و بهبود سلامتي مطلوب مي‌شود. ورزش منظم باعث افزايش جريان خون به آلت جنسي نيز مي‌شود و از اين راه مرد و زن را براي عمل جنسي آماده مي‌سازد.

بر پايه‌ي پژوهشي كه در كاليفرنيا انجام شد، مردان ميانسال كم تحركي كه سه بار در هفته فقط يك ساعت ورزش مي‌كردند، از بهبود عملكرد جنسي، افزايش دفعات عمل جنسي و ارگاسم(اوج تحريك جنسي) و احساس رضايت بيشتري خبر دادند. در مطالعه ديگري مشخص شد زنان ميانسالي كه ورزش مي‌كردند، نسبت به همسالان كم تحرك خود به دفعات بيشتري(7 بار در ماه) عمل جنسي داشتند و از آن لذت بيشتري مي‌بردند.

چون عمل جنسي به دير پايي نياز دارد، بهبود سلامت قلب و عروق با فعاليت هوازي مانند پياده روي، دويدن، دوچرخه سواري يا شنا كردن(سه بار در هفته دست كم 30 دقيقه) به زوج‌ها كمك مي‌كند آن را به دفعات بيشتر و به مدت طولاني‌تري انجام دهند. دراز و نشست يا بنشين و پاشو نيز سودمند است. اين جنبش‌ها باعث تقويت ماهيچه‌هاي شانه‌ها، سينه، شكم و همه‌ي بخش‌هايي مي‌شوند كه در عمل جنسي به كار گرفته مي‌شوند. قوي نگه داشتن اين ماهيچه ها باعث تقويت بنيه و قدرت جنسي مي‌شود، به عمل جنسي تداوم مي‌بخشد و آن را لذت بخش‌تر مي كند.

خود را براي عمل جنسي گرم كنيد

ماهيچه‌هاي درگير در فعاليت جنسي برخلاف ماهيچه‌هاي بازوها و پاها طي روز به ندرت فعال هستند. با وجود اين، زوج‌ها با تقويت اين ماهيچه ها مي‌توانند از عمل جنسي لذت بيشتري ببرند. ورزش كيگل( Kegel ) ماهيچه‌هاي مهبل را تقويت مي‌كند و از اين راه به زن كمك مي‌كند فرمان اين ماهيچه‌ها را به دست گيرد. در نتيجه، مهبل طي عمل جنسي به دور آلت مردانه حلقه مي‌زند و زن آسان‌تر به اوج تحريك جنسي مي‌رسد. هم‌چنين، مردان با كمك اين ورزش مي‌توانند فرمان ماهيچه‌هايي را كه براي توقف جريان ادرار استفاده مي‌شوند(ماهيچه‌هاي Pubococcygeal ) به دست گيرند و با منقبض كردن آن‌ها پيش از اوج تحريك جنسي تخليه مني را به تاخير اندازند.

ورزش كيگل كه دكتر آرنولد كيگل آن را براي تقويت ماهيچه‌هاي لگن پيشنهاد كرده، چنين است: ماهيچه‌هايي را كه براي توقف جريان ادرار استفاده مي‌شوند، مانند زماني كه جلوي ادرار را مي‌گيريد، منقبض كنيد و هر بار دو تا سه ثانيه به حالت منقبض نگه داريد. هر بار كه ماهيچه‌ها را منقبض مي‌كنيد، نفس عميقي بكشيد و آن‌ها را بين هر انقباض به طور كامل از حالت منقبض درآوريد.

اين ورزش را در هر زمان و در هر جايي مي‌توان انجام داد؛ هنگامي كه مشغول خوردن صبحانه‌ايد، مجله مي‌خوانيد، تلويزيون نگاه مي‌كنيد يا به راديو گوش مي‌دهيد. با ده تا بيست بار آغاز كنيد و كم‌كم آن را به دست كم صد تا دويست بار در روز برسانيد. اگر اين ورزش را هر روز انجام دهيد، پس از يك ماه به نتايج مطلوبي دست پيدا مي‌كنيد.

حركات كششي

حركات كششي كه در ادامه توضيح داده مي‌شوند، به نرم و انعطاف‌پذير شدن ماهيچه‌هاي درگير در عمل جنسي و تسهيل رسيدن به اوج تحريك جنسي كمك مي‌كنند. اين حركات مي‌توانند روي تشك سفت يا كف اتاق خواب انجام شوند. لباس گشاد و راحتي بپوشيد يا لباس نپوشيد. موسيقي مورد علاقه‌ي خود را پخش كنيد. از آن جا كه اين حركات ممكن است ميل جنسي شديدي در شما ايجاد كنند، بهتر است آن‌ها را همراه زوج خود انجام دهيد.

بالا كشيدن لگن . به پشت بخوابيد و زانوهايتان را خم و اندكي از هم جدا كنيد. پاهايتان روي كف و بازوهايتان كنارتان باشد. نفس عميقي بكشيد، ماهيچه‌هاي شكم و باسن‌هايتان را منقبض كنيد و تا زماني كه كمرتان صاف است، لگن خود را به بالا بكشيد. مواظب باشيد كمرتان خم نشود. نفس بكشيد و تا ده ثانيه به اين حالت بمانيد. سپس، همين طور كه بدنتان را به آرامي به سمت پايين رها مي‌كنيد، نفس خود را بيرون دهيد. اين كار را چند بار انجام دهيد.

كشش پروانه‌اي. به پشت بخوابيد و زانوهايتان را خم كنيد. پاهايتان به هم چسبيده و روي بستر قرار گرفته باشد. سپس، پاهايتان را به داخل بكشيد، طوري كه به باسنتان برخورد كند. مچ پايتان را بچرخانيد، طوري كه كف پاهايتان به سمت يكديگر باشد و همديگر را لمس كنند. زانوهايتان به دو طرف بستر جهت مي‌گيرند. آن‌ها را به پايين(به سطح بستر) نزديك كنيد. شما يا زوجتان مي‌توانيد به آرامي روي ران‌هايتان فشار آوريد و آن‌ها را به پايين جا به جا كنيد. وقتي زانوها تا اندازه‌اي كه راحت هستيد از هم دور شدند، اين وضعيت را براي شصت ثانيه حفظ كنيد. سپس زانوها را به حالت اول بازگردانيد.

اين ورزش را به حالت نشسته و پشت به پشت زوجتان نيز مي‌توانيد انجام دهيد. تا جايي كه امكان دارد به حالت راست بنشينيد و ستون مهره‌هاي خود را به يكديگر فشار دهيد. شانه‌هايتان را شل كنيد و سرتان را در راستاي ستون مهره‌هاي نگه داريد. پاهايتان را تا جايي كه مي‌شود به بدنتان نزديك كنيد و آن‌ها را به گونه‌اي بچرخانيد تا كف پاهايتان هم ديگر را لمس كنند و زانوهايتان به سمت خارج قرار گيرد. پاهايتان را در دست بگيريد. نفس عميق بكشيد و آرام آرام زانوهايتان را به پايين ببريد. دقت كنيد زانوهايتان را به پايين نرانيد.(اين ورزش براي بي‌نظمي قاعدگي، مشكلات ادراري و كاهش درد زايمان نيز سودمند است.)

سلامت جنسي برخواسته از سلامت جسمي است

ورزش‌هاي ديگري وجود دارد كه نه تنها زندگي جنسي بلكه سلامت جسمي و ذهني شما را تقويت مي‌كنند. در كلاس‌هاي يوگا فعاليت‌هايي به شما آموزش داده مي‌شود كه به كشش ناحيه لگن كمك مي‌كنند. شنا و ساير ورزش‌هايي كه با پا زدن همراه اند نيز سودمند است. خلاصه، ورزش منظم، از هر نوعي كه باشد، باعث افزايش توان، بنيه، شور و شوق، لذت و تقويت همه جانبه‌ي زندگي جنسي مي‌شود. بنابراين، ورزش كنيد تا لذت ببريد.

سلامت جسمی و روحی نقش مهمی در سلامت جنسی دارد. پس هر عاملی كه سلامت جسمی و روحی ما را تقویت كند، سلامت جنسی ما را بهبود می‌بخشد. تغذیه مناسب، ورزش، خواب كافی، عادت‌های خوب و روحیه سالم از جمله این عامل‌ها هستند. بنابراین، به جای گوش دادن به تبلیغات شركت‌های داروسازی، به نهادینه كردن عادت‌های خوب در خود بیاندیشید. مقاله‌ای را كه در ادامه می‌خوانید، خانم دكتر كاترین هود تنظیم كرده كه مدرس افتخاری دانشگاه آكسفورد انگلستان است.

1. احساس خوبی درباره خود داشته باشید

هیج چیز به اندازه‌ي ارزش قائل شدن برای خود، میل جنسی را در شما تقویت نمی‌كند. وقتی احساس غم می‌كنید، به خود توجه كنید و زمانی را فارغ از همه چیز به آرامش مطلق اختصاص دهید یا به فعالیت‌هایی مشغول شوید كه احساس شما را نسبت به خودتان بهتر می‌كنند.

2. تغذیه مناسبی داشته باشید

اگر بدن شما در اثر بهداشت نامناسب ضعیف شود، بي‌گمان بر فعالیت‌های جنسی شما نيز اثر مي‌گذارد. پنج تا نه عدد میوه و سبزی در روز سلامتی شما را تضمین می‌كند. ویتامین‌ها و موادی به نام آنتی‌اكسیدان، كه در میوه‌ها و سبزی ها وجود دارند، باعث می‌شوند جریان مناسبی از خون به اندام‌های جنسی شما برقرار باشد. هم‌چنين، این مواد به سلامت رگ‌ها، از جمله رگ‌های اندام های جنسی، كمك می‌كنند.

3. وزن خود را كاهش دهید

زیادی وزن نه تنها روی اعتماد به نفس و احساسات جنسی شما اثر می‌گذارد، بلكه خطر مبتلا شدن شما به بیماری‌های رگ‌ها را افزایش می‌دهد و همان گونه كه گفتیم، این بیماری‌ها بر جریان خون به اندام‌ها جنسی اثر منفی دارند.

4. سیگار كشیدن را كنار بگذارید

سیگار كشیدن با تنگ كردن رگ‌های خونی بر جریان خون به اندام‌های جنسی اثر منفی دارد. هم‌چنين، بنیه‌ي شما را ضعیف می‌كند و بیشتر افراد دوست ندارند آدم سیگاری را ببوسند.

5. ورزش كنید

ورزش كردن منظم جریان خون را به اندام‌های جنسی بهبود می‌بخشد. هم‌چنين، ورزش كمك می‌كند احساس خوبی نسبت به خود داشته باشید. هر عاملی كه به احساس مثبت شما نسبت به خودتان كمك كند، میل جنسی را تقویت می‌كند.

6. نوشابه‌های الكلی كمتر مصرف كنید

نوشیدن الكل در آغاز باعث آرامش اعصاب می‌شود و با كاهش دادن اضطراب و تنش‌ها روحی باعث می‌شود برای عمل جنسی سر حوصله بیایید. اما آگاه باشید كه الكل باعث افسردگی می‌شود و مصرف بیش از اندازه آن می‌تواند نتیجه‌ي عكس داشته باشد.

7. به ماساژ دادن بپردازید

شیوه‌های ماساژ دادن در بیدار كردن میل جنسی در شما بسیار سودمند است، به ويژه اگر تنش‌های روحی داشته یا نگران و عصبانی باشید. اتاقی را با نور ملایم و موسیقی آرام آماده كنید و ماساژ دادن پشت را آغاز كنید.

8. یوهیمبین مصرف كنید

از مدت‌ها پيش از این گیاه در آفریقا به عنوان تقویت كننده عمل جنسی استفاده می‌شود و به نظر می‌رسد ناتوانی جنسی را در مردها بهبود می‌بخشد. شواهد اندكی از اثر مثبت این گیاه روی خانم‌ها وجود دارد.

9. ژینكو بیلوبا به شما كمك می‌كند

برگ‌های این گیاه جریان خون را به مغز و اندام‌های جنسی بهبود می‌بخشند. تصور می‌شود روی میل جنسی، انگيزش جنسی و رسیدن به اوج جنسی نیز اثر می‌گذارد.

10. غذاهای تقویت كننده‌ي میل جنسی بخورید

دارو یا غذای جادویی كه بتوانند میل جنسی را از این رو به آن رو كنند، وجود ندارد، اما برخی مواد غذایی بی‌اثر نیستند. مارچوبه و صدف خوراكي، كه از آنتی‌اكسیدان و مواد معدنی لازم برای عملكرد جنسی مناسب سرشارند، بسیار سودمند هستند. برای مثال، صدف خوراكی مقدار زیادی"روی" دارد، عنصری كه برای باروری ضروری است

آلت جنسي زنانه كه مهبل( Vagina ) ناميده مي‌شود، از منفذ مهبلي آغاز مي‌شود، حدود سيزده سانتي‌متر به درون بدن ادامه مي‌يابد و به دهانه رحم( Cervix ) مي‌رسد. مهبل از سه لايه بافتي درست شده است. لايه‌ي سطحي آن مخاط نام دارد. لايه ديگر از بافت ماهيچه‌اي درست شده است و بيشتر در يك سوم بيروني مهبل منقبض مي‌شود. لايه‌ي سوم از بافت پيوندي است و مهبل را به ساختارهاي دروني بدن متصل مي‌كند.

مهبل در زماني كه فرد از لحاظ جنسي تحريك نشده است به لوله‌ي پهني مي‌ماند كه ديواره‌هاي آن روي هم جمع شده است و برخلاف تصور اغلب زنان و مردان، پيوسته به صورت "سوراخ" باز نيست. در واقع، فضاي بالقوه دارد. مهبل به خاطر بافت ماهيچه‌اي خود مي‌تواند منبسط و منقبض شود و هنگام زايمان امكان خروج نوزاد را فراهم سازد يا با هر آلت مردانه‌اي سازش پيدا كند. ديواره دروني مهبل پايانه‌ي عصبي چنداني ندارد. نزديك 90 درصد پايانه‌هاي عصبي نزديك منفذ مهبل جمع شده‌اند. بنابراين، اين بخش مهبل از دو سوم پاياني آن حساس‌تر است.

لغزنده كننده‌ي مهبل

هنگام تهييج جنسي، ديواره‌ي مهبل با مايع مهبلي پوشيده مي‌شود. ديواره‌ي مهبل غده‌ي ترشحي ندارد، اما رگ‌هاي خوني موجود در آن در نتيجه‌ي تحريك جنسي از خون پر مي‌شوند و با فشاري كه به بافت ديواره‌ي مهبل وارد مي‌كنند، باعث خروج مايع ميان بافتي(مايعي كه فضاي بين سلول‌ها را پر كرد) به سطح ديواره‌ي مهبل مي‌شوند. اين مايع باعث لغزنده شدن سطح مهبل و آسان‌تر شدن وارد شدن آلت مردانه در آن مي‌شود. بدون اين لغزنده كننده‌ي طبيعي، عمل جنسي دردناك خواهد بود.

گاهي به علت جسمي يا احساسي اين مايع به مقدار كافي آزاد نمي‌شود. كمبود هورمون يا عفونت مهبل مي‌تواند به اين مشكل بينجامد. گاهي زناني كه از قرص‌هاي ضد بارداري استفاده مي كنند، به اين مشكل دچار مي‌شوند؛ اين قرص‌ها مقدار زيادي هورمون پروژسترون دارند. زن و مردي كه رابطه‌ي احساسي خوبي با هم ندارند، ممكن است با اين مشكل رو به رو شوند. البته ميزان مايع مهبلي با افزايش سن كاهش مي‌يابد و نبايد عوامل جسمي يا روحي را در آن موثر دانست.

بدن پس از يائسگي به ميزان اندكي هورمون استروژن توليد مي‌كند. اين امر باعث نازك شدن ديواره‌ي مهبل مي‌شود. همچنين، مهبل كوچك‌تر و كم عمق‌تر مي شود و زمان بيشتري طول مي‌كشد تا مايع مهبلي به اندازه‌ي كافي توليد شود يا توليد آن كاهش مي‌يابد. با مشورت با پزشك كه ممكن است به تجويز هورمون بينجامد، مي‌توان اين مشكلات را تا اندازه‌اي كاهش داد.

ورزش‌هاي پس از زايمان

گاهي مهبل پس از زايمان بخشي از قوام ماهيچه‌اي خود را از دست مي‌دهد و احساس مي‌شود كه شل‌تر و بزرگتر شده است. اين وضعيت باعث مي‌شود برخي زن‌ها هنگام عمل جنسي احساس لذت كم‌تري مي‌كنند. مرد نيز ممكن است احساس كند ديوراه‌ي مهبل به خوبي آلت تناسلي‌اش را در بر نمي‌گيرد. با انجام ورزش‌هاي ويژه‌اي مي‌توان ماهيچه‌هاي ديواره مهبل را تقويت كرد. زن بايد ماهيچه‌هايي را كه براي توقف جريان ادرار به كار مي‌روند، چند بار و براي 3 تا 5 ثانيه به حالت منقبض نگه دارد. اين ورزش بايد در طول روز چند بار انجام شود و مي‌توان آن را هنگام عمل جنسي نيز انجام داد.

آلت جنسي مردانه (Penis) از بخش كلاهك مانندي به نام حشفه (Glans) بدنه يا بخش استوانه‌اي شكل(Shaft)، بيضه‌دان و دو بيضه (Testis) تشكيل شده است. بدنه‌ي آلت از سه بافت اسفنجي نرم و استوانه‌اي درست شده است كه شمار زيادي رگ خوني كوچك دارد. پايانه‌هاي عصبي زيادي به آلت وارد مي‌شوند و آن را به تماس، فشار و دما حساس مي‌سازند.

حشفه كه بخشي از پوست ختنه‌گاهي آن را در بر مي‌گيرد، نسبت به بدنه‌ي آلت پايانه‌هاي عصبي بيشتري دارد و به اين دليل به تحريك فيزيكي حساسيت بيشتري دارد. ناحيه بين حشفه و بدنه كه لبه‌ي تاجي ناميده مي‌شود و بخش مثلثي كوچكي كه زير آلت قرار دارد،جايي كه نوار نازكي از پوست به نام بند (Frenum) به حشفه متصل است، دو ناحيه ديگر آلت‌اند كه حساسيت زيادي دارند.

دو بيضه درون بيضه‌دان قرار دارند. بيضه‌ها جاي توليد سلول‌هاي جنسي مردانه(اسپرم‌ها) و هورمون جنسي مردانه (تستوسترون) هستند. هنگام تحريك جنسي رگ‌هاي خوني بافت اسفنجي با خون پر مي‌شوند و آلت متورم مي‌شود. انبساط رگ‌هاي خوني طول آلت، باعث بزرگ شدن اندازه و سفت شدن آن مي‌شود. تبديل حالت آلت نرم به آلت سفت و بلند، نعوظ(Erection) ناميده مي‌شود. آلت پس از تخليه مايع مني يا پس از رفع تحريك جنسي به سرعت به حالت استراحت در مي‌آيد.

هنگامي كه آلت جنسي مردانه در آلت جنسي زنانه يا مهبل(Vagina) فرو مي‌رود و به اصطلاح مقاربت يا نزديكي(Intercourse) رخ مي‌دهد. تماس حشفه با سطح دروني مهبل به تحريك عصب‌هاي آن، تهييج جنسي، اوج تحريك جنسي(Orgasm)، خروج مني(Semen) از نوك آلت و تخليه آن به مهبل مي‌انجامد. مني حاوي شمار زيادي اسپرم است. اسپرم‌ها سلول جنسي زن يعني تخمك(Ovum) را بارور مي‌كنند. به اين عمل لقاح(Fertilization) مي‌گويند.

اندازه مهم نيست

ظاهر آلت جنسي مردانه از فردي به فرد ديگر تفاوت دارد. اين تفاوت ممكن است در رنگ، شكل، اندازه و حالت پوست ختنه‌گاهي باشد. بين وزن، قد، جثه‌ي فرد و اندازه‌ي آلت ارتباطي وجود ندارد. در برخي عكس‌ها آلت تناسلي بزگتر از حالت معمول نمايش داده مي‌شود. بيشتر اين عكس‌ها ساختگي است و باعث نگراني برخي افراد درباره‌ي آلت تناسلي‌شان شده است.

همه مردان در هر سني ممكن است اين نگراني را داشته باشند. جاي هيچ‌گونه نگراني نيست و هر آلتي با هر اندازه‌اي كار خود را به خوبي انجام مي‌دهد. برخي اين باور غلط را در خود تقويت مي‌كنند كه "بزرگتر و كلفت‌تر، بهتر است" و تصور مي‌كنند آلت بزرگ باعث افزايش رضايت جنسي زن مي‌شود. در واقع، قطر آلت اثر ناچيزي بر رضايت جنسي زن دارد، زيرا ساختمان مهبل به گونه‌اي است كه با هر قطري به خوبي سازش پيدا مي‌كند.

اندازه‌ي آلت كه عمق نفوذ آن را در مهبل تعيين مي‌كند، اهميت چنداني ندارد، زيرا يك سوم نخست مهبل بيشترين پايانه‌هاي عصبي را دارد و در تحريك جنسي زن نقش اصلي را بازي مي‌كند. با وجود اين، اندازه آلت ممكن است از لحاظ رواني براي زن اهميت مثبت يا منفي داشته باشد. از اين رو، برخي زن‌ها آلتي با قطر بيشتر را مي‌پسندند.

بارداري در انسان اندكي بيش از 9 ماه طول مي‌كشد. آيا زن و شوهر در اين مدت مي‌توانند عمل جنسي داشته باشند؟ آيا عمل جنسي به جنين آسيب نمي‌رساند؟ تا چه زماني مي‌توان با همسر باردار خود عمل جنسي داشت؟ چه مدت پس از عمل سزارين مي‌توان عمل جنسي را از سرگرفت؟ اين پرسش‌ها براي اغلب خانم‌هاي باردار پيش مي‌آيد. دكتر جاناتان شر، متخصص زنان و زايمان، استاديار مدرسه‌ي پزشكي سينايي نيويورك و نويسنده‌ي كتاب پيشگيري از سقط جنين، به اين پرسش‌ها پاسخ مي‌دهد.

آيا داشتن عمل جنسي در دوران بارداري به سلامت مادر يا جنين آسيب نمي‌رساند؟

داشتن عمل جنسي در يك بارداري عادي اشكال ندارد. به طور معمول، ميل جنسي زن طي 12 هفته‌ي اول كاهش مي‌يابد، اما شما مي‌توانيد از آغاز تا پايان بارداري عمل جنسي داشته باشيد. با وجود اين، اگر طي بارداري مشكلي مانند خونريزي يا انقباض‌هاي پيش از موعد رخ دهد يا اگر دهانه‌ي رحم در پايان بارداري گشاد شود، پزشك به شما سفارش مي‌كند عمل جنسي نداشته باشيد. بنابراين، اگر درباره‌ي عمل جنسي طي بارداري نگران هستيد يا در اين‌باره پرسشي داريد يا به مشكلي برخورده‌ايد، به پزشك خود اطلاع دهيد.

آيا عمل جنسي به هر حالت و به هر نحوي مي‌تواند انجام شود؟

عمل جنسي به هر حالت و به هر نحوي مي‌تواند انجام شود، به شرط اين كه خونريزي مهبلي، سابقه‌ي زايمان پيش از هنگام و گشاد شدن دهانه‌ي رحم وجود نداشته باشد (پزشك شما بايد وضعيت دهانه‌ي رحمتان را پس از آزمون هفته‌ي 36 به شما بگوييد، وگرنه به او يادآوري كنيد). البته، در هر صورت مردان بايد از داخل كردن عميق و با فشار به مهبل خودداري كنند، زيرا ممكن است به همسرشان آسيب برساند.

چه مدت پس از عمل سزارين مي‌توان عمل جنسي داشت؟

پس از عمل سزارين پزشك شما هر 4 هفته بررسي پس از زايمان را انجام مي‌دهد. هر زمان كه او به شما گفت مشكلي وجود ندارد، مي‌توانيد عمل جنسي را آغاز كنيد. پس با مشورت با پزشك نگراني‌ها را برطرف كنيد و فرصت را از دست ندهيد. بياد داشته باشيد كه پزشك شما بهترين كارشناسي است كه مي‌تواند به شما پاسخ درست را بگويد.

مقاله از : دکتر شیخ الاسلامی      گرداوری شده توسط پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانواده

 

این مطلب در تاریخ 2011-10-04 21:50:58منتشر شده است

اشتراک گذاری مطلب
فیسبوک توییتر تلگرام
امتیاز:5
دسته بندی
مسائل جنسی و روابط زناشویی
تعداد بازدید
38768





نظر شما در مورد مطلب مقدمات عمل جنسی چیست



بازی شهر عشق
کانال تنظیم خانواده


بخش مشاوره و پرسش و پاسخ


شناسه کاربری 

رمز عبور             


   عضویت در سایت

دسته بندی مطالب


خدمات عمومی


 

در مورد ایدز بیشتر بدانیم

معرفی و دانلود کتاب

مطالب سایت جهت موبایل

بررسی وضعیت تناسب اندام

تخمین زمان زایمان




آیا برای ازدواج آماده اید؟
آیا برای ازدواج آماده اید؟

عوامل فردی مورد نیاز قبل از انتخاب همسر
عوامل فردی مورد نیاز قبل از انتخاب همسر

نکات مهم در مورد سلامت آلت تناسلی مردان
نکات مهم در مورد سلامت آلت تناسلی مردان

در دوران بارداری چگونه بخوابیم
در دوران بارداری چگونه بخوابیم

با دیدن زنان زیبا ناراحت می شوم
با دیدن زنان زیبا ناراحت می شوم

رابطه آرایش و ازدواج
رابطه آرایش و ازدواج










کانال سایت تنظیم خانواده در تلگرام

بازی شهر عشق کلینیک لیزر شفا

 افراد آنلاین :

7377

بازدید امروز:

25368

بازدید دیروز:

267717101

آمار کل:

مشاوره ازدواج و مشاوره زناشویی تنظیم خانواده ،کلیه حقوق مادی و معنوی مروبط به مطالب اختصاصی ثبت شده و ترجمه شده در این سایت برای پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانواده محفوظ است.

دنبال کردن تنظیم خانواده صفحه فیسبوک سایت تنظیم خانواده صفحه توئیتر سایت تنظیم خانوادهگروه تنظیم خانواده در تلگرام