آیا اسم می تواند در سرنوشت انسان تاثیر بگذارد ؟

آیا اسم می تواند در سرنوشت انسان تاثیر بگذارد

 

انتخاب اسم مناسب تأثیر بسزایی در شکل گیری شخصیت افراد دارد؛ انتخاب اسم نامناسب حتی می تواند باعث سرخوردگی، گوشه گیری و انزوای فرد شود.
ابهری، رفتارشناس، با بیان اینکه انتخاب نام برای فرزندان توسط والدین یکی از اصلی ترین حقوق آنهاست، گفت:انتخاب اسم نقش بسیار مهمی در زندگی، سرنوشت و آینده افراد دارد. اسم یکی از فرآیندهایی است که تا پایان عمر و حتی بعد از آن نیز همراه با فرد می ماند؛ بنابراین در انتخاب آن باید دقت و توجه کافی مبذول شود.
اسامی انتخاب شده باید خوش الحان با بیانی ساده باشد و مورد تمسخر کودکان نیز قرار نگیرد. در حقیقت نباید اسامی دشوار، مغایر با فرهنگ و آئین برای کودکان انتخاب شود.
زیرا در دوران تحصیل به خصوص در دوران دبستان صدا کردن و خطاب فرد دشوار بوده و ممکن است باعث تمسخر وی شود.

ارتباط انتخاب نا مناسب اسم و تمسخر دیگران

اسم نامناسب چه تأثیری بر افراد می گذارد؟
اسامی باید بر اساس باورها، فرهنگ، عرف و سنت های خانوادگی و اجتماعی انتخاب شوند و برای افرادی که حامل آن اسامی هستند، غرور و شخصیت خاصی را فراهم آورد. اسامی باید دارای عناوین مذهبی یا فرهنگی بوده تا برای اشخاص شخصیت و فضای فرهنگی ایجاد کند. همچنین برخی از اسامی نه تنها هنگام خطاب، دشوار، ناموزون و ناهماهنگ است؛ بلکه مغایر با معیارهای ارزشی و فرهنگی ما هستند. بنابراین اسم یکی از موضوعاتی است که در زندگی هر کس نقش مهمی داشته و والدین نیز هنگام انتخاب نباید گرفتار مسائل غیرفرهنگی و غیرارزشی و غیرسنتی شوند.
برخی از افراد از اسم خود خجالت می کشند و هنگامی که بزرگ تر می شوند، اسم خود را تعویض می کنند، این گونه اشخاص دو اسمی هستند؛ یعنی در شناسنامه اسم دیگری داشته و در خانه و جامعه به نام دیگری خطاب می شوند که در نهایت دچار تضاد شخصیت و دوگانگی می شوند، زیرا یک اسم برای هر فرد کافی است.

آیا اسم بر سرنوشت افراد تأثیر می گذارد؟
اسم نباید شکسته شود، زیرا برخی از افراد اسامی دیگران را به خاطر دشواری در صدا کردن و تلفظ به بخش های مختلف تقسیم کرده و می شکنند؛ بنابراین اسم اثر بسیار مهمی بر شخصیت افراد داشته و یکی از معیارهای ارزش یابی فرهنگی و اخلاقی افراد نیز خواهد بود. در حقیقت انتخاب اسامی برای فرزندان باید تابع معیارهای فرهنگی، اخلاقی و دینی ما باشد.
والدین نباید در فضای زمانی گرفتار شوند؛ زیرا انتخاب اسم فقط امروز یا روز تولد فرد نیست، گاهی شخصیت هایی در دوران تولد کودک وجود دارند که شناخته شده و معروفند و آنها اسامی این افراد را برای فرزندان شان انتخاب می کنند و بعد از چند سال آن شخص دچار گمنامی می شود؛ بنابراین، اسامی رهبران دینی، شخصیت های فرهنگی اصیل ایرانی می تواند نام های بسیار خوبی برای فرزندان باشد.

 تاثیر منفی اسم نامناسب در شخصیت افراد

برخی افراد اسم فرزندان شان را اسکندر و چنگیز می گذارند، در حالی که این افراد در تاریخ دشمنان ما بودند و به نظر از لحاظ رفتاری تأثیر منفی بر شخصیت افراد خواهد گذاشت، اسم از نظر رفتاری دارای بار روانی و عاطفی برای اشخاص است؛ یعنی اسامی مذهبی می توانند در سرنوشت افراد نیز دخالت کنند.
همچنین اسم اثر روانی سنگینی بر روی افراد دارد. به عبارت دیگر اسم نامناسب در زمان کودکی باعث می شود فرد مورد تمسخر قرار گیرد و به انزوا برود. در حقیقت اسم نامناسب می تواند باعث سرخوردگی، گوشه گیری و انزوای فرد شود.

آسیب های دو اسمی بودن
روان شناسان در تمام دنیا به این نکته توجه داشته اند که تغییر نام افراد ممکن است در سبک رفتاری و شخصیتی آنها تغییراتی به وجود آورد. حتی ممکن است تمایل به تغییر نام ناشی از مشکلی در شخصیت و ذهن فرد یا تمایل نداشتن به دوران کودکی اش باشد. بنابراین مناسب است نخست والدین در انتخاب نام فرزندان دقت ویژه ای به خرج دهند و سپس آنکه افراد نام خود را تغییر ندهند زیرا تغییر نام عاملی برای به وجود آمدن شکاف میان اکنون و کودکی آنها خواهد بود.

معمولاً افرادی که دو اسمی هستند، دوگانگی در نام، مشکلاتی را برای رفتار و احساس آنها ایجاد می کند که در محیط های اداری، دانشگاهی، مدرسه و اماکنی از این قبیل، به اصطلاح با نام شناسنامه ای مورد خطاب قرار می گیرند و در منزل و در میان دوستان و اطرافیان نام دوم آنها خوانده می شود که این جدا بودن نام در محیط های مختلف، موجب جدایی احساس حاکم بر این محیط ها خواهد شد.از این رو به پیشنهاد این روان شناس، لازم است خانواده ها با توجه به فرهنگ، عرف و افکار حاکم بر جامعه، از همان آغاز تولد نام مناسبی برای فرزند خود انتخاب کنند تا او در آینده مجبور به تغییر نام نباشد. بارها دیده می شود والدین به هر دلیلی نامی را در شناسنامه فرزند خود ثبت می کنند، اما او را با نام دیگری فرا می خوانند در حالی که این احساس در آینده فرد نسبت به خودش و محیطی که در آن قرار دارد، تأثیرگذار خواهد بود.

بیشتر بخوانید: دوستم توسط فالگیر طلسم شده

منبع: نمناک

این مطلب در تاریخ 2019-10-02 17:00:01منتشر شده است

اشتراک گذاری مطلب
فیسبوک توییتر تلگرام
امتیاز:4.8
دسته بندی
مطالب و مقالات روانشناسی
تعداد بازدید
5622

نظر شما در مورد مطلب آیا اسم می تواند در سرنوشت انسان تاثیر بگذارد چیستبازی شهر عشق
کانال تنظیم خانواده


بخش مشاوره و پرسش و پاسخ


شناسه کاربری 

رمز عبور             


   عضویت در سایت

دسته بندی مطالب


خدمات عمومی


 

در مورد ایدز بیشتر بدانیم

معرفی و دانلود کتاب

مطالب سایت جهت موبایل

بررسی وضعیت تناسب اندام

تخمین زمان زایمان
راهکارافزایش تعداد خواستگارهایتان
راهکارافزایش تعداد خواستگارهایتان

معیارهای ازدواج چطور شکل می گیرند
معیارهای ازدواج چطور شکل می گیرند

مواد آرایشی که برای زنان باردار مضر است
مواد آرایشی که برای زنان باردار مضر است

آزمایش ژنتیک قبل از بارداری
آزمایش ژنتیک قبل از بارداری

درمان زود رنجی
درمان زود رنجی

تردید درعاشق بودن
تردید درعاشق بودن


کانال سایت تنظیم خانواده در تلگرام

بازی شهر عشق دکتر تاج بخش

 افراد آنلاین :

27224

بازدید امروز:

38311

بازدید دیروز:

258648412

آمار کل:

مشاوره ازدواج و مشاوره زناشویی تنظیم خانواده ،کلیه حقوق مادی و معنوی مروبط به مطالب اختصاصی ثبت شده و ترجمه شده در این سایت برای پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانواده محفوظ است.

دنبال کردن تنظیم خانواده صفحه فیسبوک سایت تنظیم خانواده صفحه توئیتر سایت تنظیم خانوادهگروه تنظیم خانواده در تلگرام