معتاد شدن شوهرم را به خانواده‌اش بگویم؟

معتاد شدن شوهرم را به خانواده‌اش بگویم

به تازگی متوجه شدم که شوهرم به یک سری قرص‌های روان گردان معتاد شده است. شوکه شدم و دقیقا نمی‌دانم باید در قدم اول به خودش بگویم یا خانواده‌اش را درجریان بگذارم. پدرش مرد خوبی است و کمک‌مان خواهد کرد اما می‌ترسم بعد از این‌که شوهرم متوجه شود که من به او گفته ام، درخواست طلاق بدهد. نمی‌دانم چطور به شوهرم کمک کنم.

روان گردان به دسته‌ای از ترکیبات شیمیایی گفته می‌شود که بر مغز و سلسله اعصاب تاثیر می گذارد و در صورت استفاده مستمر، مشکلاتی همچون اختلالات خواب، افزایش ضربان‌قلب، تحریک پذیری، از دست دادن اشتها، افسردگی، تمایل به مصرف مجدد، توهم و رفتارهای پرخاشگرانه در فرد ایجاد می‌ کند. با توجه به این نکات، شما باید مطمئن شوید که آیا داروهایی که همسرتان مصرف می‌کند جزو دسته مواد روان گردان محسوب می‌شود یا خیر؟ بنابراین در مرحله اول پیشنهاد می‌شود که ضمن مطالعه و آگاهی بیشتر به کارکرد این گونه مواد(روان گردان)، درخصوص مصرف و اعتیاد احتمالی همسرتان یقین حاصل کنید و بعد سراغ روش‌های درمانی رایج بروید.

اول با خود شوهرتان صحبت کنید

پرسیده اید که دقیقا نمی‌دانم باید در قدم اول به خودش بگویم یا خانواده‌اش را در جریان بگذارم؟ پیشنهاد می‌شود که در قدم اول درخصوص دغدغه‌ها و نگرانی‌های ایجاد شده با خود شوهرتان گفت‌وگو کنید. در ابتدا مستقیما مسئله اعتیاد به مواد روان گردان را مطرح نکنید چراکه ممکن است همسرتان درباره پذیرش این موضوع مقاومت نشان دهد و همین مسئله زمینه تغییر یا درمان را دشوار سازد. شروع گفت‌وگو را می‌توانید به تدریج از مسائل خنثی به سمت دغدغه‌ها و نگرانی‌هایتان ببرید. به عنوان مثال شما می‌توانید بعد از گفت‌وگوی مختصری درخصوص مسائل خنثی مانند اتفاقات روزانه با بیان این جملات دغدغه‌های خود را بیان کنید: «مدتیه احساس می‌کنم که چیزی داره تو رو اذیت می‌کنه. می‌تونم در این خصوص بهت کمک کنم؟ مدتی هست احساس می‌کنم که خیلی غمگین هستی یا خیلی خوب نمی‌خوابی، این احساس تو داره منم نگران می‌کنه. موافقی که در باره اش حرف بزنیم؟ و ... » شما با بیان احساس خود و پرسیدن این سوالات در واقع همسرتان را به توضیح دادن و بیان مشکلات ترغیب می‌کنید.

 مطلب مرتبط بیشتر بخوانید: نحوه رفتار با همسر معتاد

انگیزه‌های شوهرتان برای ترک را نابود نکنید

آگاه باشید که با رفتارهای کلامی و غیرکلامی خود مانع ابراز احساسات و بیان مشکلات از طرف همسرتان نشوید. به عنوان مثال اگر همسرتان درخصوص اعتیادش به مواد روان گردان سخن گفت، نگاه همراه با خشم، تعجب و سرزنش شما و استفاده از کلمات و جملاتی که نشان دهنده این احساسات باشد(مانند: از تو انتظار نداشتم، مگه نمی‌دونی این کارا آخر و عاقبت نداره، آبرو برام نذاشتی و...) جزو عوامل مخل ارتباط محسوب می‌شود که انگیزه‌های همسرتان را در مسیر ترک این مواد ضعیف می‌کند. در مقابل شما می‌توانید با گوش کردن فعال(توجه و تمرکز به شنیده‌ها و همدلی و تایید احساسات) و به کاربردن مهارت‌های ارتباطی موثر، زمینه حمایت اجتماعی و انگیزه لازم به منظور ترک این مواد را در همسرتان به وجود آورید.

زمانی که باید به خانواده‌اش خبر بدهید

درخصوص کمک گرفتن از دیگر افراد پیشنهاد می‌شود که در ابتدا با مشورت از همسرتان به این کار اقدام کنید. توجه داشته باشید که از افرادی کمک بگیرید که ضمن پذیرش مشکل همسرتان، با نگاهی همدلانه و عاری از هرگونه سرزنش، حمایت اجتماعی لازم را فراهم آورند. این نکته را یادآور می‌شوم که در صورت وخیم شدن شرایط به طوری که احتمال آسیب جسمی و روان شناختی قابل ملاحظه‌‌ای شما را تهدید ‌کند، می‌توانید بدون مشورت با همسرتان با اعضای خانواده و دیگر مراجع ذی‌صلاح مشکل‌تان را در میان بگذارید و از آن‌ها در این خصوص کمک بخواهید.

نویسنده : مصطفی نجمی | پژوهشگر اعتیاد 

 مطالب پیشنهادی

 مطلب مرتبط با اعتیاد شوهرم چه کنم

این مطلب در تاریخ دوشنبه 29 تير 1399منتشر شده است

اشتراک گذاری مطلب
فیسبوک توییتر تلگرام
امتیاز:4.7
دسته بندی
مسائل جنسی و روابط زناشویی
تعداد بازدید
2166

نظر شما در مورد مطلب معتاد شدن شوهرم را به خانواده‌اش بگویم؟ چیستبازی شهر عشق
کانال تنظیم خانواده


بخش مشاوره و پرسش و پاسخ


شناسه کاربری 

رمز عبور             


   عضویت در سایت

دسته بندی مطالب


خدمات عمومی


 

در مورد ایدز بیشتر بدانیم

معرفی و دانلود کتاب

مطالب سایت جهت موبایل

بررسی وضعیت تناسب اندام

تخمین زمان زایمان
ازدواج چیست آیا ازدواج بکنیم یا نکنیم
ازدواج چیست آیا ازدواج بکنیم یا نکنیم

ازدواج و معیارهای انتخاب همسر
ازدواج و معیارهای انتخاب همسر

این بیماری مردان را عقیم می کند
این بیماری مردان را عقیم می کند

راه های درمان انزال زودرس
راه های درمان انزال زودرس

مصرف شیشه باعث توهم خیانت همسر میشود
مصرف شیشه باعث توهم خیانت همسر میشود

گرفتاری های روحی و روانی زنان مطلقه
گرفتاری های روحی و روانی زنان مطلقه


کانال سایت تنظیم خانواده در تلگرام

بازی شهر عشق

 افراد آنلاین :

9406

بازدید امروز:

33758

بازدید دیروز:

258700352

آمار کل:

مشاوره ازدواج و مشاوره زناشویی تنظیم خانواده ،کلیه حقوق مادی و معنوی مروبط به مطالب اختصاصی ثبت شده و ترجمه شده در این سایت برای پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانواده محفوظ است.

دنبال کردن تنظیم خانواده صفحه فیسبوک سایت تنظیم خانواده صفحه توئیتر سایت تنظیم خانوادهگروه تنظیم خانواده در تلگرام