تغییر افراد بعد از ازدواج

تغییر افراد بعد از ازدواج

همانگونه كه شاید قیافه یك فرد در زمان كودكی بامزه تر و دوستداشتنی تر باشد و در بزرگ سالی بنظر متفاوت یا خشن تر برسد، شكل و ظاهر یك رابطه هم تغيير می كند و نمی توانیم انتظار داشته باشیم روابط به همان شكل و اندازه و هیجان ابتدای آشنایی باقی بماند زیرا دوست داشتنی تر و خوشگل تر بنظر می رسیده!

در واقع باید بدانیم كه این تغيير به نفع ماست زیرا اصلاً این مقدار از شور و هیجان براي ترقی یك رابطه و وارد شدن آن به مرحله ای ديگر كه سبب رشد و تكامل بیش تر ميشود نه تنها الزامی نیست بلكه گاهی مانع هم است. بنابراين تغييرات را بپذیرید و با آن كنار بیایید و اجازه بدهید روابط همسر تان به شكل طبيعي رشد كند.

افرادی که معمولاً در دوران مجردی یک مجموعه رفتارهای اعتقادی و اجتماعي را داشته اند، پس از وارد شدن به زندگی مشترک هم تغيير نمی کنند یعنی آن حالت پایدار باقی می ماند.

کسی که برنامه اعتقادیش یک چیز ديگر بوده است فقط رفتار اجتماعي وی امکان دارد تغيير کند. به عنوان مثال در رابطه اجتماعي بین محرم و نامحرم شرم و حیا را رعایت نکرده است این چون جنبه اعتقادی ندارد مجدد بر می گردد مگر اینکه جنبه اعتقادیش را تغيير دهیم. بنابراين این بحث که هم اعتقادی است و هم اجتماعي در بر نمی گردد.

 

تغییر افراد بعد از ازدواج

براي قدم گذاردن به زندگی مشترک لازم است شخص پیش از هر چیزی عادت ها و رفتارهای زمان مجردی اش را کنار بگذارد و خویش را براي مرحله جدیدی از زندگی که ملزومات متفاوتی دارد آماده کند. در این زمينه عوامل مختلفی تأثير دارند که برخی از آن ها شخصی و برخی خانوادگي هستند و در این که شخص بتواند خویش را با شرایط جدید سازگار کند نقش زيادي دارند. ولی در صورتی که این امادگی بدست نیاید یکی از تبعات آن امار بالای طلاق هایی هست که بیشترشان در سال های نخست زندگی روی می‌دهند .

جوان بی مسوولیت، سر به هوا و بازی گوش دیروز که تا لنگ ظهر را در رخت خواب می ماند و بیش تر اوقاتش را یا در فضاهای مجازي پرسه میزد یا مشغول خیابان گردی با دوست های بود، با تصمیم به شروع ازدواج و آغاز زندگی متاهلی وارد دنیای جدیدی ميشود که ویژگی هایی متمایز با دنیای مجردی دارد.

این روزها زمانیکه حرف از ازدواج جوانان ميشود مسئله ای که بسیار بر آن تأکید ميشود مشکلات مالی آنهاست و همین سبب شده است که بسياري از موارد ديگر که مانع از ازدواج جوانان میشوند نادیده گرفته شوند. زمانیکه شخص وارد مرحله متاهلی زندگی ميشود لازم است که بسياري از عادت ها و رفتارهای خویش را تغيير دهد و این نکته مهم را بپذیرد که از این به بعد او تنها نیست و عواقب تصمیمات و رفتارهایش علاوه بر خود وی به شخص دیگری هم که اکنون شریک زندگیش است میرسد .

در تحقیقاتی که مشاوران ازدواج و طلاق مرکز مشاوره ازدواج انجام داده اند به این نتيجه رسیده اند که عامل بسياري از جدایی ها روند ادامه رفتارهای زمان مجردی دختران و پسران در زندگی زناشویی است.

همان گونه که در زندگی مشترک حتماً در برخی حوزه ها با محدودیت هایی روبرو هستیم، در بسياري از موارد هم این ارتباط براي ما نقش حمایت کننده و پشتیبان را خواهد داشت، حمایتی که پیش از آن تجربه اش نکرده ایم.

بدین ترتیب ازدواج همان گونه که براي ما فرصت هایی ایجاد ميکند ، گاهی هم ازادی عمل ما را با محدود می نماید و برای اینکه بتوانیم بهتر این حمایت ها و محدودیت ها را در کنار هم بپذیریم باید از گذشته خودمان را براي وارد شدن و قبول این شرایط آماده کنیم و در واقع سبک زندگی خودمان را تغيير دهیم.

تغییر و بهبود روابط بعد از ازدواج

یعنی یک شخص مجرد قبل از ازدواج قطعاً ازادی عمل بیشتری در ارتباطات خویش دارد؛ براي بودن در کنار دوست ها و سفر رفتن ، ساعت های طولانی در فضای مجازي بودن، انتخاب شغل و... در صورتی که با ازدواج طبعا مدل اینگونه کارها باید تغيير کند و زن و شوهر با رعایت ضوابط جدیدی که مستلزم یک زندگی زناشویی و ارتباط دو نفره است، همراه شوند.

تغيير مختص خود هر شخصی است و هیچ کس قدرت تغيير دیگری را ندارد، ولی به اشتباه خيلي اتفاق می افتد که زوجین در روابط مشترک به دنبال عوض کردن طرف مقابل هستند.

درصورتی که به دنبال ازدواج هستید و تصمیم دارید پس از ازدواج دست به تغيير طرف مقابل و یا حتی برخی مواقع تغيير در خود بزنید سخت در اشتباه هستید.

هر شخصی بیش از دو دهه از عمرش را بصورت مجردی و با مسوولیت های خاص این دوره گذرانده است، تغيير عادتها کار آسانی نخواهد بود و باید با اگاهی، پذیرش و در فرآیند ارتباطی این تغييرات صورت پذیرد.

درصورتی که هر کسی با خود به این بینش برسد که احتمالا یکسری رفتار های مجردی در مسیر ازدواج جایگاهی ندارند و باید تغيير کنند و یا این که متعادل سازی شوند با پذیرش بیشتری در مسیر ازدواج قرار می گیرد و بجاي سعی براي تغيير طرف مقابل در توافقات متقابل شرکت ميکند .

در واقع هر چه قدر تغيير یا تعدیل سازی پیش از وارد شدن به رابطه مشترک اتفاق بیفتد بهتر است، در چنين شرایطی با شخصی آگاه که از بینش مناسبی بهره مند است و در رابطه مشترک وارد ميشود رو به رو هستیم.

با نخستین پیشنهاد از جانب شخصی و پذیرش از سوی مقابل مسیر ازدواج آغاز ميشود ، با این آغاز باتوجه به اصل تفاوت ها در رابطه که اجتناب ناپذیر است موضوعی به اسم اصل گفتگو مطرح ميشود که تنها راه اصولی و نتيجه بخش در رابطه با تفاوت ها است.

بیشتر بخوانید: آیا ازدواج بر اخلاق و رفتار اثر دارد

بیشتر بخوانید: آیا اخلاق نامزدتان بعد از ازدواج تغییر می کند

به نقل از بیتوته

این مطلب در تاریخ 2019-09-28 07:00:26منتشر شده است

اشتراک گذاری مطلب
فیسبوک توییتر تلگرام
امتیاز:4.8
دسته بندی
مطالب قبل از ازدواج
تعداد بازدید
2777

نظر شما در مورد مطلب تغییر افراد بعد از ازدواج چیستبازی شهر عشق
کانال تنظیم خانواده


بخش مشاوره و پرسش و پاسخ


شناسه کاربری 

رمز عبور             


   عضویت در سایت

logo-samandehi

دسته بندی مطالب


خدمات عمومی


 

در مورد ایدز بیشتر بدانیم

معرفی و دانلود کتاب

مطالب سایت جهت موبایل

بررسی وضعیت تناسب اندام

تخمین زمان زایمان
تست طلاق عاطفی، چقدر با همسر خود سازش دارید؟
تست طلاق عاطفی، چقدر با همسر خود سازش دارید؟

راههای ترک خود ارضایی وسواسی
راههای ترک خود ارضایی وسواسی

نکات پر اهمیت در روابط عاطفی
نکات پر اهمیت در روابط عاطفی

5 مانع اصلی ازدواج دختران
5 مانع اصلی ازدواج دختران

زخم دهانه رحم-مرجع کامل
زخم دهانه رحم-مرجع کامل

دلایل کاهش میل جنسی زنان و مردان
دلایل کاهش میل جنسی زنان و مردان

آشنایی با ماده مخدر سالویا
آشنایی با ماده مخدر سالویا

خاطره‌های بامزه خانومانه - قسمت 4
خاطره‌های بامزه خانومانه - قسمت 4


کانال سایت تنظیم خانواده در تلگرام

تست آنلاین ابتلا به کرونا

بازی شهر عشق دکتر تاج بخش

 افراد آنلاین :

11575

بازدید امروز:

29108

بازدید دیروز:

241558619

آمار کل:

مشاوره ازدواج و مشاوره زناشویی تنظیم خانواده ،کلیه حقوق مادی و معنوی مروبط به مطالب اختصاصی ثبت شده و ترجمه شده در این سایت برای پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانواده محفوظ است.

دنبال کردن تنظیم خانواده صفحه فیسبوک سایت تنظیم خانواده صفحه توئیتر سایت تنظیم خانوادهگروه تنظیم خانواده در تلگرام