ارزیابی ‌اصولی در جلسه‌ خواستگاری

ارزیابی ‌اصولی در جلسه‌ خواستگاری

 


به بهانه روز ازدواج از این گفتیم که در جلسه‌ آشنایی باید به چه ‌چیزهایی دقت کرد و چه ‌چیزهایی را سنجیدتماس مادرها برای خواستگاری، حاوی منابع ‌اطلاعاتی است


از اولین تلفنی که معمولا بین مادرها رد و بدل می‌شود تا وقتی کار به ملاقات حضوری می‌رسد، همه این روال حاوی منابع اطلاعاتی است که باید یافته‌ هایش را با دقت و هوشیارانه بررسی کرد. وقتی تماس تلفنی برقرار می‌شود، این ‌که طرف مقابل خواستار چه اطلاعاتی است و چه اطلاعاتی از خود می‌دهد، می‌تواند به شما در به دست آوردن یک نمای کلی از خانواده مدنظر، اطلاعات بسیار خوب و قابل اعتمادی بدهد. آیا خانواده طرف مقابل صرفا روی ملاک‌ های ظاهری تاکید می‌کند؟ به طور مثال، می‌گوید: «پسرم خیلی خوش تیپ است! قد فرزند شما چند است؟» گرچه تناسب ظاهری در ازدواج بسیار مهم است اما اگر تنها ملاک باشد، خطرناک است. آیا خانواده طرف مقابل صرفا روی مسائل مالی تاکید می‌کند؟ آیا تاکید صرفا روی تحصیلات است؟ لازم است یک بار دیگر تاکید کنم که گرچه همه این عوامل در مجموع عوامل مهمی محسوب می‌شوند اما تاکید صرف روی یکی از آن‌ها نشانه خوبی نیست. ازدواج‌ هایی که بر اساس یک عامل شکل گرفته است، بیشتر در معرض فروپاشی قرار دارد و تاکید زیاد روی تنها یک فاکتور نشانه انسان ‌های پخته و خانواده‌ های کامل نیست.


ملاک‌ هایی که باید در اولین جلسه بررسی‌ شود


اما درباره صحبت ‌های مطرح شده در جلسات اول خواستگاری، بهتر است که ابتدا ملاک‌ های اولیه در فرد مد نظر چک شود. ملاک‌ های اولیه عبارتند از: ظاهر، تحصیلات، شغل، وضعیت مالی، فرهنگی و خانوادگی طرف مقابل. اگر در هرکدام از این موارد که قبلا بر اساس اولویت ‌های شما مرتب شده است، فرد 50درصد آن ملاک را داشته باشد برای جلسات بیشتر جلو بروید. بدیهی است که اگر در دو یا سه ملاک اصلی شما، طرف مقابل زیر 50درصد بود، ادامه مسیر با این فرد توجیه ندارد. در ضمن چنان‌ چه مسئله‌ای برای شما بسیار مهم است در حدی که بدون وجود آن شرایط، حاضر به ازدواج نیستید همان جلسه اول بیان کنید.


این اشتباه را مرتکب نشوید


در صورت وجود بیماری خاص که فرد هم اکنون به آن مبتلاست یا در گذشته به آن مبتلا بوده و آثار آن هنوز باقی است یا هر مسئله مهم دیگری که می‌تواند در تصمیم‌گیری طرف مقابل اثر جدی بگذارد مانند ازدواج قبلی، تصمیم برای مهاجرت و مانند این ‌ها حتما باید در جلسه اول خواستگاری بیان شود. این تصور که جلو می‌رویم و فرد را به خود وابسته می‌کنیم و بعد به او می‌گوییم، باوری 100 درصد اشتباه است و موجب آسیب رساندن هم به فرد مقابل و هم به خود شما خواهد شد. در نهایت نیاز به گفتن نیست که در امری مانند ازدواج هرگونه نداشتن صداقت موجب آسیب به خود شما هم می‌شود و خوشبختی‌تان را در آینده تهدید می کند.


مشاهده در خواستگاری را جدی بگیرید


از دختر و پسرهای دم‌بخت می‌خواهم که جلسه اول خواستگاری را بیشتر به مشاهده رفتارهای طرف مقابل اختصاص بدهند. حرف ‌های رد و بدل شده در این جلسه از سطح تعارفات معمول بالاتر نمی‌رود. انتظار نداریم افراد در اولین ملاقات و آن هم در فضایی که می‌دانند هر کلمه‌ شان ارزیابی می شود، همه عیوب شخصیتی خود را لو بدهند! این ‌جاست که مشاهده طرف مقابل و رفتارهایش تا حدودی برای ‌تان روشنگر خواهد بود. اگر طرف مقابل ‌تان در اولین جلسه خواستگاری، مدام وسط حرف‌ های تان می‌پرد، نشانه خوبی نیست. به احتمال زیاد، او با مهارت مذاکره اصولی آشنا نیست و همین موضوع می‌تواند در آینده برای ‌تان دردسرساز شود. در ضمن باید بررسی کنید که این واکنش، در تایید حرف ‌های شماست یا رد حرف ‌های‌تان. همچنین این ‌که چه فردی نزدیک به چه کسی در جلسه خواستگاری نشسته است، می‌تواند درباره میزان صمیمیت این افراد با هم منبع اطلاعاتی خوبی باشد. نحوه نشستن آن‌ها چطور است؟ آیا خمیده و خجالتی است؟ یا متکبرانه؟ توجه داشته باشید که همه این مشاهدات، به شناخت بیشتر منجر می‌شود.

 

نویسنده : نگار مظلوم‌ حسینی | دانشجوی دکترای روان‌ شناسی بالینی

 

 مطلب مرتبط بیشتر بخوانید: سوالات مهم خواستگاری

این مطلب در تاریخ دوشنبه 21 تير 1400منتشر شده است

اشتراک گذاری مطلب
فیسبوک توییتر تلگرام
امتیاز:4.4
دسته بندی
مطالب قبل از ازدواج
تعداد بازدید
2600

نظر شما در مورد مطلب ارزیابی ‌اصولی در جلسه‌ خواستگاری چیستبازی شهر عشق
کانال تنظیم خانواده


بخش مشاوره و پرسش و پاسخ


شناسه کاربری 

رمز عبور             


   عضویت در سایت

دسته بندی مطالب


خدمات عمومی


 

در مورد ایدز بیشتر بدانیم

معرفی و دانلود کتاب

مطالب سایت جهت موبایل

بررسی وضعیت تناسب اندام

تخمین زمان زایمان
هفت خوان مهم درا نتخاب همسر
هفت خوان مهم درا نتخاب همسر

دوران نامزدی برای چیست
دوران نامزدی برای چیست

تاثیر کاندوم در کیفیت رابطه جنسی
تاثیر کاندوم در کیفیت رابطه جنسی

تاثیر سایز سینه در شیردهی
تاثیر سایز سینه در شیردهی

زن و مرد چطور حس بهتری بهم بدهند
زن و مرد چطور حس بهتری بهم بدهند

گزارشی از تحقیقات موجود در زمینه تعدد زوجات (چند زنی)
گزارشی از تحقیقات موجود در زمینه تعدد زوجات (چند زنی)


کانال سایت تنظیم خانواده در تلگرام

بازی شهر عشق دکتر تاج بخش

 افراد آنلاین :

7269

بازدید امروز:

32423

بازدید دیروز:

255661963

آمار کل:

مشاوره ازدواج و مشاوره زناشویی تنظیم خانواده ،کلیه حقوق مادی و معنوی مروبط به مطالب اختصاصی ثبت شده و ترجمه شده در این سایت برای پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانواده محفوظ است.

دنبال کردن تنظیم خانواده صفحه فیسبوک سایت تنظیم خانواده صفحه توئیتر سایت تنظیم خانوادهگروه تنظیم خانواده در تلگرام