زوجهای خوشبخت هم خیانت می کنند

زوجهای خوشبخت هم خیانت می کنند

قابل‌توجه است که اگر خیانت و فریبکاری را در زوجی که رابطه رضایتمندی ندارند، مشاهده کنیم شوکه نخواهیم شد. شوکه کننده این است که در زوج‌هایی که روابط رضایتمندانه و خوبی دارند نیز این خیانت و فریب دیده شود.

محققان معتقد هستند که برخی افراد به‌طورکلی بیشتر به دنبال خیانت هستند. به این معنا که آن‌ها بیشتر به دنبال برقراری روابطی غیر از روابط چهارچوب خانواده خود هستند، حتی اگر رابطه خوب و شادی با همسر خود داشته باشند.

به باور پژوهشگران یکی از عوامل مهم در ایجاد خیانت، وجود جذابیت در همسر است نتایج مطالعات و بررسی‌های این گروه روان‌شناسی نشان می‌دهد که اگر زن از جذابیت ظاهری بالاتر از حد متوسط نسبت به همسرش برخوردار باشد، احتمال بسیار کمتری وجود دارد که همسر وی وارد روابط نامشروع شده و به همسرش خیانت کند اما مردانی که همسرشان از جذابیت ظاهری کمی برخوردار هستند، بیشتر تمایل به برقراری روابطی غیر از روابط چهارچوب خانواده خوددارند.

قابل‌توجه است که اگر خیانت و فریبکاری را در زوجی که رابطه رضایتمندی ندارند، مشاهده کنیم شوکه نخواهیم شد. شوکه کننده این است که در زوج‌هایی که روابط رضایتمندانه و خوبی دارند نیز این خیانت و فریب دیده شود.

جیم مک نالتی (Jim McNulty) یکی از روان شناسان این گروه تحقیقاتی در توضیحات خود اظهار داشت: « با ظهور شبکه‌های اجتماعی، ایجاد روابط جایگزین آسان شده و افزایش پیداکرده است. با توجه به این موضوع محققان می‌توانند به درک این مسئله بپردازند که چگونه افراد قادرند از وسوسه‌های ناشی از روابط شرکای جایگزین اجتناب کرده و یا وارد این‌گونه روابط شوند. درواقع دلیل اصلی این موضوع، می‌تواند ایجاد روابط بیشتر باشد.»

محققان همچنین دو فرآیند روان‌شناختی را در این پروژه پژوهشی موردبررسی قراردادند تا بتوانند درک کنند که چگونه آن‌ها بر انگیزه شخص تأثیر گذاشته و باعث می‌شوند، تا فرد خیانت کند. این دو فرآیند روان‌شناختی عبارت‌اند از:

جداسازی توجه (attentional disengagement) یا ظرفیت مستقیم توجه دور از شریک رمانتیک بالقوه
کاهش ارزش ارزیابی (evaluative devaluation) یا تمایل به کاهش جذابیت دیگران

این محققان این کار را با نشان دادن تصاویر مردان و زنان جذاب و یا با جذابیت متوسط به شرکت‌کنندگان انجام دادند. آن‌ها برای زمانی که افراد به تصاویر جذاب به‌عنوان شریک احتمالی جلب‌توجه نشان داده‌اند، اهمیت قائل شدند. افرادی که در ۱۰۰ میلی‌ثانیه سریع‌تر از حد میانگین به تصاویر نگاه کرده و از آن‌ها رد می‌شدند، تقریباً ۵۰ درصد کمتر احتمال داشته که به خیانت روی بیاورند. در مقایسه با مجردها و شرکایی که مستعد به فریبکاری و خیانت هستند، شرکت‌کنندگانی که وفادار بودند، احتمال بیشتری داشت تا از تصاویر جذاب سریع‌تر رد شوند.

بااین‌حال تعداد زیادی تحقیق و پژوهش وجود دارد که نشان می‌دهد ما می‌توانیم بیاموزیم که چگونه ارزش شرکای رمانتیک بالقوه را از بین ببریم. این رفتارها عمدتاً به‌صورت خودکار انجام می‌شوند.

نالتی در این رابطه توضیح می‌دهد که « افراد لزوماً ازآنچه انجام می‌دهند و یا چرا آن را انجام می‌دهند، آگاهی ندارند. معمولاً این فرآیندها بی‌اختیار و بدون تلاش انجام می‌گیرد که تا حدودی می‌تواند توسط نوع زندگی و یا تجربیات دوران کودکی شکل‌گرفته باشد.»

شرح کامل این بررسی‌ها و نتایج حاصل از آن در آخرین شماره مجله روان‌شناسی شخصیت و اجتماعی (Personality and Social Psychology) به چاپ رسیده و در اختیار پژوهشگران قرار دارد.

این مطالب را بخوانید :

احتمال تکرار خیانت همسر

چه افرادی بیشتر خیانت می کنند

آیا خیانت ژنتیکی است

منبع: iflscience - سیناپرس

این مطلب در تاریخ 2019-05-07 12:00:28منتشر شده است

اشتراک گذاری مطلب
فیسبوک توییتر تلگرام
امتیاز:5
دسته بندی
مطالب و مقالات روانشناسی
تعداد بازدید
3445

نظر شما در مورد مطلب زوجهای خوشبخت هم خیانت می کنند چیستبازی شهر عشق
کانال تنظیم خانواده


بخش مشاوره و پرسش و پاسخ


شناسه کاربری 

رمز عبور             


   عضویت در سایت

دسته بندی مطالب


خدمات عمومی


 

در مورد ایدز بیشتر بدانیم

معرفی و دانلود کتاب

مطالب سایت جهت موبایل

بررسی وضعیت تناسب اندام

تخمین زمان زایمان
چطور دعواهای نامزدی را پایان دهیم؟
چطور دعواهای نامزدی را پایان دهیم؟

ازدواج با فردی که تالاسمی دارد
ازدواج با فردی که تالاسمی دارد

همه چیز درباره بی بی چک
همه چیز درباره بی بی چک

عوامل موثر در رشد جنین
عوامل موثر در رشد جنین

مضرات دیر خوابیدن
مضرات دیر خوابیدن

تفاوت عروسي در تهران و شهرستان ها
تفاوت عروسي در تهران و شهرستان ها


کانال سایت تنظیم خانواده در تلگرام

بازی شهر عشق

 افراد آنلاین :

20635

بازدید امروز:

31983

بازدید دیروز:

262827452

آمار کل:

مشاوره ازدواج و مشاوره زناشویی تنظیم خانواده ،کلیه حقوق مادی و معنوی مروبط به مطالب اختصاصی ثبت شده و ترجمه شده در این سایت برای پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانواده محفوظ است.

دنبال کردن تنظیم خانواده صفحه فیسبوک سایت تنظیم خانواده صفحه توئیتر سایت تنظیم خانوادهگروه تنظیم خانواده در تلگرام