علت افزایش مراجعه به روانشناس و روانپزشک

علت افزایش مراجعه به روانشناس و روانپزشک

يک متخصص روانپزشکي با بيان اينکه آمار مراجعات حضوري و غيرحضوري افراد به مطب روانپزشکان و روانشناسان و همچنين کلينيک‌هاي سلامت روان افزايش يافته است، با تاکيد بر اهميت تقويت مسئوليت‌پذيري اجتماعي و ارتقاي روحيه حمايت‌هاي اجتماعي در زمان بحران، گفت: اين حمايت‌ها در اوايل شيوع بيماري بسيار پر‌رنگ بود اما به دنبال طولاني شدن دوره بحران کاهش پيدا کرد، در حالي که اين قصه ممکن است تا چندين ماه ديگر ادامه داشته باشد و ضعيف شدن اين حمايت‌ها نگران‌کننده است.

مصطفي حمديه عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با بيان اينکه اين روزها آمار مراجعه بيماران به مطب‌ها و کلينيک‌هاي مغز و اعصاب و سلامت روان چه به صورت حضوري و چه به صورت مشاوره‌هاي تلفني افزايش يافته است، اظهار کرد: طي دو ماه اخير ميزان شيوع بيماري کرونا ويروس همانند زمان اوج بيماري در اسفند ماه افزايش يافته و همين مساله عامل افزايش اضطراب و استرس، بي‌تابي و تحريک‌پذيري افراد شده است.

وي با بيان اينکه طولاني شدن دوره پاندمي و مزمن شدن بيماري نيز عامل بعدي تاثيرگذار در تضعيف سلامت روان است، ادامه داد: افراد جامعه اين چند ماه را به اميد اتمام سريع‌تر اپيدمي و بهتر شدن شرايط طي کردند، در حالي‌که شيوع بيماري مجددا افزايش يافته و زمان اتمام آن نيز قابل پيش‌بيني نيست، همين مسائل به افزايش اضطراب، استرس و کلافگي و عدم‌تاب‌آوري دامن زده است.


عامل بروز اختلالات سلامت روان


وي با تاکيد بر اينکه مشکلات اقتصادي و بيکاري منجر به افزايش آمار بروز اختلالات سلامت روان در جامعه شده است، گفت: يکي از مهم‌ترين تاثيرات پاندمي کرونا بر اقتصاد جوامع بوده که اين مساله در کشور ما بسيار محسوس‌تر است، چراکه پيش از اين بحران نيز کشور با مشکلات اقتصادي زيادي دست‌و‌پنجه نرم مي‌کرد. علاوه بر آن طي اين دوره بسياري از خانواده‌ها بيکار شده و از مشکلات شديد اقتصادي رنج مي‌برند که جبران آن تنها از طريق بهبود وضعيت اقتصادي کشور و ارتقاي حمايت‌ها و پشتيباني‌هاي مالي دولت امکان‌پذير است.

وي ضمن انتقاد از کاهش سطح حمايت‌هاي اجتماعي و مالي مردمي که طي ماه‌هاي اول اپيدمي بسيار پررنگ بود، اظهار کرد: اگرچه حمايت اقتصادي و مالي از قشر آسيب‌پذير وظيفه دولت و مسئولان است، ولي مي‌توان با تداوم و افزايش حمايت‌هاي مردمي و خيرين به عنوان نياز ضروري و قطعي اين روزها، تا جايي که مي‌توانيم و به هر طريق ممکن از نيازمندان و افرادي که طي اين مدت دچار مشکلات معيشتي و اقتصادي شده‌اند، حمايت کنيم.

مطلب مرتبط بیشتر بخوانید: چه زمانی به روانشناس و مشاوره نیاز داریم

دکتر حمديه با بيان اينکه نمي‌توان با چند توصيه و تکنيک روانشناسي به سلامت روان قشر ضعيف جامعه کمک کرد، گفت: بيکاري و بي‌پولي مشکل جدي جامعه ماست که به خودي خود منجر به افزايش بروز بيماري‌ها و اختلالات رواني مي‌شود که البته در دوران پاندمي کرونا تشديد شده است.


دو عمل موثر در تشديد بحران

دو عمل موثر در تشديد بحران


اين روانپزشک با اشاره به دو اتفاقي که بيشترين تاثير را در تشديد بحران کرونا داشته است، اظهار کرد: متاسفانه در کشور ما برخلاف بسياري از کشورهاي مترقي به محض کمي بهتر شدن شرايط، اکثر کسب و کارها قبل از فراهم آوردن بستر مناسب رعايت اصول بهداشتي و حفاظتي و اجراي صحيح پروتکل‌ها بازگشايي شدند و از آن طرف رعايت اين اصول به ميزان بالايي از سوي مردم رها شد که همين دو مساله در کنار هم منجر به تشديد شرايط بحران و شيوع مجدد بيماري شد. وي با انتقاد از ضعف حمايت‌هاي اجتماعي و اقتصادي در سطح جامعه و فشار رواني ناشي از آن به‌خصوص در سطح اقشار آسيب‌پذير، گفت: افزايش سطح استرس و اضطراب همچنين منجر به تضعيف سيستم ايمني و کاهش آستانه تحمل و تاب آوري افراد جامعه و در نهايت افزايش سطح تعارضات در سطح جامعه و خانواده‌ها مي‌شود.


تشديد وضعيت بيماران اعصاب و روان


اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در عين حال با اشاره به توصيه‌هايي کلي براي کاهش سطح استرس، افزايش تاب‌آوري و کاهش سطح تعارضات در سطح فردي، خانوادگي و جامعه، عنوان کرد: در اين راستا مي‌توان افراد را به دو گروه تقسيم کرد، گروه اول آنهايي که از قبل زمينه بيماري‌هاي اعصاب و روان داشته‌ و از اختلالاتي همچون اضطراب، وسواس و پنيک رنج مي‌برند، شرايط اين افراد طي اين دوره تشديد شده و حتما بايد براي کنترل و درمان آن به پزشک و درمانگر خود مراجعه کنند.

مطلب مرتبط بیشتر بخوانید: چه زمانی باید به روانپزشک و چه زماین باید به روانشناس مراجعه کرد

وي دسته دوم را افرادي دانست که بيماري زمينه‌اي نداشته ولي در اين شرايط کم‌حوصله، تحريک‌پذير يا افسرده و مضطرب شده‌اند و در اين رابطه توضيح داد: براي اين دسته از افراد مي‌توان از تکنيک‌هاي تمدد اعصاب و ارتقاي بهداشت رواني استفاده کرد، در اين شرايط مديتيشن، تمرکز، آرامش عضلاني، ورزش کردن، حضور در طبيعت و ساير تفريحات بي خطر با رعايت اصول بهداشتي و فاصله‌گذاري‌ها فيزيکي پيشنهاد مي‌شود.


افزايش بروز افسردگي و اضطراب


وي طولاني شدن دوره شيوع کرونا را در افزايش آمار ابتلا به بيماري‌ها و اختلالات سلامت روان همچون افسردگي، اضطراب و تحريک پذيري بي‌تاثير ندانست و گفت: فشارهاي عصبي، تحريک‌پذيري، مشاجره و بهانه‌گيري در بين زوجين و بروز تعارضات در سطح جامعه، به دنبال همين مساله تشديد شده که مي‌توان با به‌کارگيري تکنيک‌هاي کنترل استرس و آرام‌سازي تا حدودي در جهت مرتفع‌سازي آنها اقدام کرد.

اين روانپزشک در خاتمه با تاکيد بر اهميت تقويت مسئوليت‌پذيري اجتماعي و ارتقاي روحيه حمايت‌هاي اجتماعي بخصوص در زمان بحران، گفت: اين حمايت‌ها در اسفند و فروردين و همان اوايل شيوع بيماري بسيار پر‌رنگ بود ولي متاسفانه به دنبال طولاني شدن دوره بحران کاهش پيدا کرد، در حالي که اين قصه ممکن تا چندين ماه ديگر ادامه داشته باشد و طي اين مدت مردم بايد به داد هم برسند، در هر حال ضعيف شدن اين حمايت‌ها نگران کننده است؛ البته در اين ميان رعايت اصول بهداشتي و حفاظتي مانند پوشيدن ماسک و فاصله‌گذاري‌هاي فيزيکي هم مهم‌ترين وظيفه اجتماعي تک تک ماست که اگر خواهان اتمام اين وضعيت بحراني هستيم بايد در رعايت آن بکوشيم.

منبع: روزنامه آرمان ملی

مطالب پیشنهادی

مطلب مرتبط انواع مشاوره

مطلب مرتبط اصول مشاوره حضوری

مطلب مرتبط مشاوره آنلاین ازدواج

این مطلب در تاریخ پنج شنبه 15 مرداد 1399منتشر شده است

اشتراک گذاری مطلب
فیسبوک توییتر تلگرام
امتیاز:4.6
دسته بندی
مطالب و مقالات روانشناسی
تعداد بازدید
2748

نظر شما در مورد مطلب علت افزایش مراجعه به روانشناس و روانپزشک چیستبازی شهر عشق
کانال تنظیم خانواده


بخش مشاوره و پرسش و پاسخ


شناسه کاربری 

رمز عبور             


   عضویت در سایت

دسته بندی مطالب


خدمات عمومی


 

در مورد ایدز بیشتر بدانیم

معرفی و دانلود کتاب

مطالب سایت جهت موبایل

بررسی وضعیت تناسب اندام

تخمین زمان زایمان
مهمترین سوالات اولین جلسه آشنایی
مهمترین سوالات اولین جلسه آشنایی

در نامزدی چه حرفهایی باید گفته شود
در نامزدی چه حرفهایی باید گفته شود

افزایش زمان نعوظ
افزایش زمان نعوظ

آقایان و آزمایش جنسی
آقایان و آزمایش جنسی

شناخت تیپ شخصیتی همسر
شناخت تیپ شخصیتی همسر

در چه ساعاتی باید حتماعینک آفتابی بزنید
در چه ساعاتی باید حتماعینک آفتابی بزنید


کانال سایت تنظیم خانواده در تلگرام

بازی شهر عشق دکتر تاج بخش

 افراد آنلاین :

13578

بازدید امروز:

36000

بازدید دیروز:

258670766

آمار کل:

مشاوره ازدواج و مشاوره زناشویی تنظیم خانواده ،کلیه حقوق مادی و معنوی مروبط به مطالب اختصاصی ثبت شده و ترجمه شده در این سایت برای پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانواده محفوظ است.

دنبال کردن تنظیم خانواده صفحه فیسبوک سایت تنظیم خانواده صفحه توئیتر سایت تنظیم خانوادهگروه تنظیم خانواده در تلگرام