ازدواج آسان و مزایای آن از نظر اسلام

ازدواج آسان و مزایای آن از نظر اسلام

تشکیل خانواده و ازدواج از اهمیت خاصى در اسلام برخوردار است. ازدواج از نظر اسلام پیمان ‏مقدسی است که برقراری آن براساس مقررات، آداب و رسوم، تشریفات، سنن و قوانین خاصی صورت ‏می‌پذیرد. البته این مسأله با شرایط هر کس و جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کند، فرق می‌کند.

در این ‏مورد نمی‌توان یک نسخه کلی برای تمام قشرها پیچید. ازدواج در اقوام و اقشار مختلف جامعه اسلامی ‏با آداب و رسوم مختلف صورت می‌گیرد. راهکارهای متعددی هم برای تسهیل در امر ازدواج جوانان و ‏شروع زندگی مشترک وجود دارد. به همین منظور به ارایه پیشنهادهایی در مورد نحوه ‏شروع یک زندگی مشترک پرداخته ایم.‏

پنج پیشنهاد برای تسهیل در ازدواج ‏ ‏

مشکلات را باید حل کنیم نه پاک ‏ 

شروع یک زندگی مشترک در کنار شیرینی‌های بسیار آن، قطعا با دشواری‌های بسیاری همراه است، ‏آدم‌ها در تمام مراحل زندگی فردی و اجتماعی خود با مشکلات متعددی مواجه می‌شوند. شروع زندگی ‏مشترک هم یکی از مراحل مهم در زندگی افراد است. اما مهم برخورد ما با مشکلات پیش‌رو است. ‏

چطور مشکلات را حل کنیم. مهارت حل مشکل مهمترین مهارتی است که باید افراد پیش از آغاز ‏زندگی مشترک آن را فرا گیرند. سال‌های آغازین ازدواج معمولا با توجه به این‌که زوجین نسبت به هم ‏شناخت کاملی پیدا نکرده‌اند، سال‌های سختی است. معمولا افراد در طول این سال‌ها رویکردهای خود را ‏برای حل مشکلات دنبال می‌کنند. همین سختی‌ها باعث می‌شود تا در مواقعی به جای حل مسأله به ‏دنبال پاک کردن آن باشند. اما مهارت حل مسأله به شما فرصت می‌دهد تا مشکلات را همراه با هم حل ‏کنید، نه پاک.‏

شما دیگر یک نفر نیستید!‏ 

مهربان باشید. مهربان بودن باعث می‌شود با دیگران بهتر ارتباط برقرار کنید. این را بدانید افراد ‏مهربان فقط برای نفع خودشان نمی‌خواهند مهربان و بخشنده باشند بلکه آنها این کار را برای دیگران ‏انجام می‌دهند تا کسانی که در اطراف‌شان هستند شاد و سالم باشند‎.‎‏ بسیاری از تحقیقات نشان داده‌اند که ‏آدم‌های بخشنده، آدم‌های شادتر و سالم‌تر از کسانی هستند که بخشنده نیستند.

نگه‌داشتن کینه و نفرت، ‏شادی و نشاط و شادابی را از شما می‌گیرد. در طول زندگی مشترک هم شما مجبور نیستید ببخشید اما ‏می‌توانید انتخاب کنید که فراموش کنید. به منظور موفقیت در ازدواج، نه‌تنها شما باید قادر به ‏بخشیدن اتفاقات گذشته باشید، بلکه باید قادر به بخشیدن در همان لحظه هم باشید، البته اگر دوست ‏دارید زندگی‌تان همراه با نشاط باشد. شاید پیش از ازدواج از زمان به نحو دیگری استفاده می‌کردید؛ اما باید ‏بدانید پس از ازدواج این زمان تنها متعلق به شما نیست؛ چون شما دیگر یک نفر نیستید.‏

برای یک زندگی موفق باید جنگید‎

برای حفظ زندگی، بجنگید 

برای یک زندگی موفق باید جنگید. دوری و فاصله برای بسیاری از آدم‌ها نگران‌کننده است. اغلب این ‏طور به نظر می‌رسد که چنین رابطه‌ای دوام ندارد و موثر نیست. پس با هر فاصله‌ای که در زندگی‏تان روبه‌رو می‌شوید بجنگید. این راهم بدانید برای داشتن یک زندگی مشترک موفق، باید عاشق ‏همسرتان باشید و در سختی‌ها و خوشی‌های زندگی همراه او. در مراحل مختلف زندگی به پیشرفت ‏همسرتان کمک کنید و هرگز او را با هیچ‌کس مقایسه نکنید.

به او اطمینان دهید کاری که انجام می‌‏دهید درنهایت باعث خوشحالی او می‌شود. اگر می‌خواهید زندگی زناشویی‌تان شاد باشد، علاقه‌ و ‏محبت‌تات را نشان دهید‎.‎‏ حرف آخر این‌که برای شاد زیستن بجنگید و از کنار هم بودن لذت ‏ببرید. شما می‌توانید برای رسیدن به این شادی بهانه‌های مختلفی را ایجاد کنید ازجمله کمک در ‏امور منزل یا نگهداری از فرزندان.‏

یک اقتصاددان شوید 

مشکلات اقتصادی، چالش دیگری است که پیش روی زوج‌های جوان است. اما مشکل دیگری که با آن ‏مواجه هستیم. تعداد بالای پسرانی است که امروز از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌، اما با مشکل کار ‏مواجه‌اند. این افراد نیاز شدید به کار دارند تا بتوانند تشکیل زندگی دهند. ظاهرا این چالش‌ها را هم خودتان باید حل کنید! سعی کنید با در نظر گرفتن استعداد و علاقه، امکانات شغلی را برای ‏خود طراحی کنید. این روزها ساختن شغل از یافتن آن ساده‌تر است.

کم کردن هزینه‌های مربوط به ‏مراسم و خریدهای ازدواج را هم جدی بگیرید. در زندگی مشترک‌تان هم واجب است زمانی را به ‏برنامه‌ریزی پول‌تان اختصاص دهید. بهتر است برای شرایط مالی خود حد‌و‌مرز تعیین کنید. در حد توان ‏مالی خود زندگی کنید. وقتی متناسب با شرایط‌تان زندگی می‌کنید، احساس شادی بیشتری می‌کنید و ‏آزادی‌های‌تان نیز بیشتر می‌شود.‏

«دوستت دارم» این واژه را فراموش نکنید 

دوستت دارم این واژه معجزه‌گر را فراموش نکنید. فکر نکنید چون همسرتان می‌داند که دوستش ‏دارید، پس نیازی به بیان آن نیست. از ما می‌شنوید در استفاده از این واژه اصلا قناعت نکنید. می‌پرسید ‏چند مرتبه؟ پاسخ ما بی‌شمار است. بهتر است به آرامی در چشمانش نگاه‌ کنید و علاقه‌ واقعی‌تان را ‏بیان کنید. گفتن «دوستت دارم» هیچ زحمتی ندارد! این دو کلمه‌ جادویی را بگویید. همین دو کلمه‌ ‏ناچیز واقعا معجزه می‌کند و باعث تغییر بزرگی در رابطه‌ شما می‌شود‎.

می‌گویند وقتی به یکی ‏بگویید دوستش دارید، دوست داشتن تولید مثل می‌کند و زیاد می‌شود. همراه داشتن یک دسته گل در ‏ورود به خانه یا قاب کردن عکس دو نفری یا خانوادگی با همسرتان و قرار دادن در جای مناسب می‌‏تواند تأثیر این واژه را هم چند برابر کند. پس این واژه دوستت دارم را فراموش نکنید.‏

از آنجایی هم که یکی از اهداف اصلی دین مبین اسلام سلامت جامعه است، این دین بر ازدواج و توجه به مزایای فردی و اجتماعی آن تاکید بسیاری دارد. در ذیل به مهمترین این مزایا اشاره می شود.

1.  ایجاد سکون و آرامش واقعی: یکی از نیازهای طبیعی انسان داشتن آرامش و آسایش است. حال هر کسی بسته به شرایط و روحیات خود در برآوردن آن تلاش می کند. برخی آرامش را در ذیل رسیدن به ثروت، برخی در ذیل رسیدن به قدرت  و برخی دیگر در... می دانند. اما براستی آرامش حقیقی کجاست؟

«وَ مِن آیاتِهِ أن خَلَقَ لکُم مِن أنفسکُم أزواجاً لتسکُنُوا إلیها وَ جَعَل بینَکُم مَوَدَّه وَ رَحمَهً إنّ فی ذلک لآیاتٍ لِقَوم یَتَفَکرُون (روم/21)

از نشانه های خدا این است که از جنس خودتان همسرانی برای شما آفرید تا در کنار آنان سکون و آرامش یابید و بین شما رحمت و صمیمیت قرار داد. به درستی که در این کار نشانه هایی است برای افرادی که اهل فکر و اندیشه اند.»

خداوند متعال در قرآن اشاره می فرمایند بهترین فردی که می تواند این نیاز طبیعی را تأمین کند، همسر است. همه محبت ها و دوستی ها محدود و موقتند، جز دوستی و محبت بین زن و شوهر که به علت متحد بودنشان دائمی و غیر محدود است.

در سوره اعراف آیه 189 نیز آمده است: «هُوَ الَذِی خَلَقَکُم مِن نَفسٍ وَاحِدَهٍ وَ جعل منها زوجها لِیَسکُنَ إِلَیها؛ اوست خدایی که همه شما را از یک نفس آفرید و همسرتان را نیز از همان نفس مقرر داشت تا در کنار او آرام گیرید.»

این آیه نیز با تکیه بر یکی بودن اصل و گوهر زن و مرد، عامل اصلی گرایش آن دو به یکدیگر آرام یافتنشان در کنار هم معرفی شده است.

امام زین العابدین (علیه السلام) می فرمایند: «حق همسر، این است که بدانی خدای، او را مایه آرامش و انس تو قرار داده و بدانی که این خود نعمتی است از جانب خداوند به تو. پس او را گرامی بدار و با او مهربان باش.» (بحارالانوار، ج 74،  ص 5، ح 1.)

2. افزایش ایمان: به عقیده بزرگان دین، کسی که ازدواج می کند ایمانش افزایش می یابد.

امام صادق (علیه السلام): دو رکعت نمازی که متأهل بخواند برتر از هفتاد رکعتی است که فرد بی‌همسر اقامه کند. (تهذیب، جلد7، ص239)

پیامبر گرامی اسلام: نزد خداوند متأهل خفته برتر از مجرد روزه دار و شب خیز است. (جامع الاخبار، ص272، ح741.)

یکی از مزایای ازدواج، افزایش ایمان و تکامل روحی فرد و به تبع آن تکمیل دین اوست. به بیان دیگر زمانی که افراد ازدواج می کنند از بسیاری از انحرافات و فسادهای اخلاقی در امان می مانند. همین امر آنها را در رسیدن به تکامل روحی و حفظ دین یاری می رساند

3. تکامل فرد و تکمیل دین : پیامبر گرامی اسلام می فرمایند: «مَن تَزَوَّجَ فَقَد اَحرَزَ نِصفَ دینه، فَلیَتَّقِ اللهَ فی النّصفِ الباقی؛[1] هر کس ازدواج کند، نیمی از دینش را بدست آورده است نسبت به نیم دیگر تقوای الهی را رعایت کند.»

در جای دیگر نیز فرمودند: « هر کس در ابتدای جوانی ازدواج کند شیطان فریاد میزند: فریاد از او، فریاد از او،  دو سوم دینش را از دستبرد من نگاه داشت.» (وسائل الشیعه، ج 20، ص 17.)

چنانچه از روایات بالا استنباط می شود یکی از مزایای ازدواج، افزایش ایمان و تکامل روحی فرد و به تبع آن تکمیل دین اوست. به بیان دیگر زمانی که افراد ازدواج می کنند از بسیاری از انحرافات و فسادهای اخلاقی در امان می مانند. همین امر آنها را در رسیدن به تکامل روحی و حفظ دین یاری می رساند.

4. تعاون در اطاعت: از دیدگاه اسلام اگر ازدواج با قصد قربت انجام گیرد، عبادت محسوب شده و پاداش اخروی دارد. یک انسان مومن، در صورتی که همسر مومن و موافقی داشته باشد، می‌تواند در طریق انجام وظیفه، از تشویق‌ها، رهنمودها و کمک های او بهره مند شده و در راه عبادت و رسیدن به خدا از تعاون و همکاری های او استمداد جوید.

روزی پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) از امام علی (علیه السلام) پرسیدند: همسرت را چگونه یافتی؟

ایشان فرمودند: فاطمه (سلام الله علیها) نیکو کمکی در راه اطاعت خداست. (همان، ج42، ص117.)

5. ازدیاد روزی: در دین اسلام به کسب روزی و داشتن مال و ثروت و دوری از فقر توجه شده است (پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله): فقر به آن نزدیک است که به کفر انجامد./ شیخ صدوق، خصال، ج 1، ص 12. اما ازدواج نکردن به علت فقر را جایز ندانسته و حتی ازدواج را وسیله ای برای افزایش روزی می داند.

«باید مردان بی زن و زنان بی شوهر و بندگان و کنیزان صالح و شایسته خود را همسر دهید. اگر بینوا باشند خدا به کرم و لطف خود توانگرشان خواهد ساخت. خدا رحمتش وسیع و نامتناهی و به احوال بندگان آگاه است.» (سوره نور/ آیه 32.)

پیامبر گرامی اسلام نیز می فرمایند: «هرکس ازدواج را از ترس فقر و تنگدستی ترک کند به خدا سوءظن برده است، زیرا خداوند می فرماید: اگر(زن و شوهر) فقیر باشند، خدا هرکدام را از کرم خود بی نیاز می کند. » ) وسائل الشیعه، ج20، صفحه28.

پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در سخنی دیگر می فرمایند: «مردان را زن دهید تا خدا اخلاقشان را نیکو، ارزاقشان را وسیع و جوانمردیشان را زیاد گرداند.»(بحارالانوار، ج 103، ص 222.)

6. تداوم نسل: یکی دیگر از ثمرات ازدواج از دید اسلام، تولید و بقای نسل آدمی است.

در سوره فرقان آیه 74 نیز چنین آمده است: «صالحان کسانی‌اند که می‌گویند: پروردگارا ! همسران و فرزندانی به ما عطا فرما که باعث روشنی چشمانمان گردند.»

پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) می فرمایند: «ازدواج کنیدکه فردای قیامت به فراوانی شما بر دیگر امت ها افتخار کنم.» (مستدرک الوسایل، ج 14، ص 149.)

امام سجاد (علیه السلام) نیز در این راستا می فرمایند: « از سعادت و خوشبختی انسان آن است که فرزندانی داشته باشد که حامی و کمک کار او باشند.» (همان، ص 2.)

منبع: روزنامه شهروند

 
مطلب پیشنهادی سایت تنظیم خانواده
 
 

رابطه جنسی
مشاوره ازدواج،مشاوره جنسی
آموزش زناشوئی
آموزشهای جنسی
مشاوره جنسی،مشاوره آنلاین
فیلم رابطه جنسی
رابطه جنسی
رابطه جنسی

 
این مطلب در تاریخ 2018-12-29 07:48:07منتشر شده است

اشتراک گذاری مطلب
فیسبوک توییتر تلگرام
امتیاز:5
دسته بندی
مطالب قبل از ازدواج
تعداد بازدید
5568

نظر شما در مورد مطلب ازدواج آسان و مزایای آن از نظر اسلام چیستبازی شهر عشق
کانال تنظیم خانواده


بخش مشاوره و پرسش و پاسخ


شناسه کاربری 

رمز عبور             


   عضویت در سایت

دسته بندی مطالب


خدمات عمومی


 

در مورد ایدز بیشتر بدانیم

معرفی و دانلود کتاب

مطالب سایت جهت موبایل

بررسی وضعیت تناسب اندام

تخمین زمان زایمان
ترس از ازدواج به علت سابقه خودارضایی
ترس از ازدواج به علت سابقه خودارضایی

تفاوتهای مهم در ازدواج
تفاوتهای مهم در ازدواج

راه های افزایش میل جنسی زنان
راه های افزایش میل جنسی زنان

عواملی که باعث نازایی می شود
عواملی که باعث نازایی می شود

آیا شما درگیر رابطه سمی هستید؟
آیا شما درگیر رابطه سمی هستید؟

ازدواج زن مطلقه با مرد مجرد
ازدواج زن مطلقه با مرد مجرد


کانال سایت تنظیم خانواده در تلگرام

بازی شهر عشق کلینیک لیزر شفا

 افراد آنلاین :

5433

بازدید امروز:

15131

بازدید دیروز:

264346345

آمار کل:

مشاوره ازدواج و مشاوره زناشویی تنظیم خانواده ،کلیه حقوق مادی و معنوی مروبط به مطالب اختصاصی ثبت شده و ترجمه شده در این سایت برای پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانواده محفوظ است.

دنبال کردن تنظیم خانواده صفحه فیسبوک سایت تنظیم خانواده صفحه توئیتر سایت تنظیم خانوادهگروه تنظیم خانواده در تلگرام